maymun klonlama

Hatırlayacağınız üzere 1996 yılında somatik hücre transferi (SCNT) adı verilen klonlama yöntemi ile Dolly adlı koyun klonlanmış ve dünyanın en ünlü koyunu haline gelmişti. Şimdi ise dünyada ilk kez uzun kuyruklu makak maymunları klonlandı ve maymun klonlama gerçek oldu. Klonlanan maymunların isimleri ise Zhong Zhong ve Hua Hua olarak belirlendi.

Maymun klonları Zhong Zhong ve Hua Hua

Maymun klonları Zhong Zhong ve Hua Hua

Yaklaşık olarak 7 hafta önce Çin’de dünyaya gelen ikiz maymunların klonlanması esnasında herhangi bir sorun yaşanmadı ve ikizler oldukça sağlıklı bir şekilde dünyaya geldi. Araştırmacıların açıklamalarına göre bu ikili şu anda normal bir şekilde gelişimlerini sürdürüyor. Bu klon maymunlar için de her ne kadar Dolly’de kullanılan klonlanma yöntemi tercih edilmiş olsa da araştırmacılar primatlar üzerinde çalışmak için pek çok araştırma yaptı ve yıllardır bu konu üzerinde çalışıyor.

Maymun klonlama prosedürü son derece hassas olduğu için de pek çok optimizasyona ihtiyaç duyuldu. Klonlanan maymunlar için özenli bir araştırma yapıldı.

maymun klonlama

Maymun klonlama süreci nasıl gerçekleşti?

Bu şirin klonlar için çalışan araştırmacılar ilk olarak yetişkin maymun hücrelerinden DNA alarak klonlama çalışmaları yaptı ve şekilde 192 adet embriyo elde edildi. Bunlardan 181 tanesini 42 maymuna yerleştiren araştırmacılar 22 maymunun hamile kalmasını sağladı. Ancak sonuçta doğanlar arasında sadece iki maymun hayatta kalabildi ve birkaç saat sonrasında bu iki maymun da hayatını kaybetti.

Bu olaydan sonra araştırmacılar fetal dokudan DNA almayı denedi ve 109 embriyo ortaya çıktı. Bu embriyolar 21 maymuna yerleştirildi ve 6 adet maymun hamile kaldı. Sonuç olarak da Zhong Zhong ve Hua Hua adı verilen bu iki şirin maymun dünyaya gözlerini açtı ve ikili şu anda sağlıklı bir şekilde hayatlarını sürdürüyorlar. Aslında bu ilk maymun klonlama değil.

1999 yılında embriyo bölme tekniği ile bir Hint şebeği yani rhesus maymunu klonlanmıştı. 1999 yılında dünyaya gelen bu maymunun adı ise Tetra. Bu çalışma özellikle ABD’deki pek çok bilim insanının en çok dikkatini çeken dünya klonlama çalışmaları arasında yer alıyor. Şu anda araştırmacılar bu yeni yöntemin primat araştırmalarını ciddi anlamda canlandıracağını ve genetik hastalıklar ile ilgili daha etkili çalışmalar yapmayı kolaylaştıracağını düşünüyor. Bunun yanı sıra yeni klonların pek çok şeyi de değiştireceği iddia ediliyor.

Genetik ile ilgili daha önce yayınladığımız bilim haberlerine göz atabilirsiniz. O haberler ise şu şekilde:

Gen Seçerek Bebekleri Tasarlamak Artık Daha Ucuz

Genetik Test Hangi Sonuçları Ortaya Çıkartıyor?

Domatesleri Eski Tadına Döndürecek Genetik Tarif Bulundu

Gen Düzenlemesi ile Boynuzsuz İnekler Klonlanıyor

Yeni yapılan Çin’deki klonlama çalışmaları ile ilgili siz ne düşünüyorsunuz? Sizce bu klonlama çalışmalarının faydaları mı yoksa zararları mı daha baskın olacak? Aşağıdaki yorumlar bölümünden düşüncelerinizi iletebilirsiniz.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here