Zorunlu F Klavye Kullanımı Başladı!

F Klavye

F Klavye ile ilgili geçtiğimiz yıl gündeme gelen kamudaki zorunlu kullanım, resmi olarak başlamış durumda. Elde edilen bilgilere göre F Klavye geçişleri, kamu kurumlarında başladı.

Kamuda zorunlu F Klavye kullanımı başladı!

Dr. İhsan Sıtkı Yener tarafından icat edilen ve Türkçe için en uygun yazı performansını sunduğu belirtilen F Klavye’nin kamudaki zorunlu kullanımı, alınan bilgilere göre kısa bir süre önce resmi olarak başladı ve “F Klavye zorunlu olacak mı?” sorusuna da en net yanıt böyelikle gelmiş oldu.

Halihazırda aktif olarak kurumlarda kullanılan Q Klavye’nin yerini, zamanla tamamıyla F Klavye almış olacak. Bu noktada kademeli bir geçiş sürecinin yaşanması bekleniyor.

F Klavye

2016 yılında hayatını kaybeden F Klavye’nin mucidi Dr. İhsan Sıtkı Yener tarafından meydana getirilen bu harf dizilimi, yapılan analizlere göre Türkçe kullanımında, Q Klavye karşısında çok daha iyi bir yazım performansı sunuyor.

Ancak uzun süredir devam eden Q Klavye alışkanlıklarından ötürü geçiş sürecinin bazı uyum problemlerini de ortaya çıkartabileceği konusunda detaylar gündeme geliyor. Devlet Malzeme Ofisi’nin yaptığı F Klavye’nin alımları, kademeli olarak tüm kamu kuruluşlarında zorunlu hale gelecek.

F Klavye nedir?

F Klavye’nin detayları ile ilgili de son olarak belirtmek gerekirse, daha önce de ifade edildiği gibi Dr. İhsan Sıtkı Yener tarafından icat edildi ve ilk olarak 1955 yılında ülkemizde kendini gösterdi. 1955 yılında onay alan F dizilimine sahip olan klavye, açıklanan bilgilere göre Q dizilimli klavyeye oranla yaklaşık olarak yüzde 46 seviyesinde daha hızlı bir yazım sağlayabiliyor.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here