Zika Virüsü Doğum Bozukluklarına Neden Oluyor!

Zika Virüsü

Bundan kısa bir süre öncesine kadar araştırmacılar Zika virüsünün sivrisinekler ile yayılan ve küçük kafalılığa sebep olan bir virüs olduğunu düşünüyordu. Bu durum genellikle Brezilya taraflarında görülüyordu. Zika virüsü nedeni ile de yeni doğmuş bebeklerin kafaları anormal bir şekilde küçük oluyordu. Ancak bunu kanıtlamak son derece zordu.

Şimdi yeni bir araştırma yapıldı ve bu araştırma kapsamında Zika virüsünün yeni doğmuş farelerde doğum bozukluklarına neden olduğu görüldü. Bu araştırma Zika virüsü ve hastalıklar arasındaki bağlantıyı çözmek adına yapılan ilk çalışma oldu ve küçük kafalı doğma sorununa da bu şekilde bir çözüm getirilebileceği akıllara yerleşmiş oldu.

zika-virusu

Daha önceki araştırmalar yenilerine yardımcı olacak!

Geçtiğimiz Şubat ayında yapılmış olan bir araştırma da aslında bu konuyu yakından incelemişti ancak yeterli kanıt bulunamadığı için ne yazık ki araştırma tam anlamı ile etkili olmamıştı. Ancak yine de Zika virüsü hususunda yapılan bu araştırmada Zika virüsünün gelişmiş beyinlerdeki nöron dokularına saldırdığı ortaya çıktı. Yani bu araştırma sayesinde daha sonra yapılacak olan araştırmalar için yardımcı olacak etmenler belirlenebildi. Böylece Zika ve küçük kafalılık sorunu arasında bağlantıyı çözmek için daha emin adımlar atılabilecek hale gelindi.

Bugüne kadar yapılan araştırmalarda bilim insanları Zika ve küçük kafalılık arasındaki bu bağlantıyı herhangi bir hayvan model üzerinde gösterememişti. Ancak yapılan bu yeni araştırmada bilim insanları küçük kafalı bir yeni doğandan Zika virüsünü alarak hamile bir fareye enjekte etti. Bu enjekte işlemi hamileliğin yarısında yapıldı yani bu sürede fetüsün beyni gelişim sürecindeydi. Bebek fare doğduğunda da araştırmacılar korteks bozukluğu olduğunu gördüler. Bu durum insanlardakinin aynısı olmasa da çok benzer bir durumdu.

zika-virus

Zika virüsü beyne doğrudan etki ediyor!

Bu araştırma sayesinde Zika virüsünün plasentadan geçerek beyne ulaştığı da ortaya çıkmış oldu. Bu durumda araştırmacıların düşündüğü şey ise durumun sadece buz dağının görünen kısmı olduğuydu. Yani Zika virüsü hem insanların hem de hayvanların beynine doğrudan etki edebiliyordu.

Elbette şu an için çok daha detaylı araştırmaların yapılması şart ve bilim insanları konu hakkında yeterince bilgi sahibi değil. Ancak Zika virüsünün küçük kafalılığa sebep olduğu şu anda kesin bir bilgi diyebiliriz. Bu araştırmayı yürüten bilim insanları daha fazla araştırma yaparak bu konuda çok daha net bilgiler edineceklerini söylüyor.

 

>> Zika virüsü etkileri ile ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here