Zika Virüsü, Birleşik Devletler’e Sıçradı!

Zika virüsü salgını, son gelen raporlara göre ilk defa Amerika'nın Florida bölgesine de sıçradı. İşte Zika virüsü salgını ile ilgili detaylar!

Zika Virüsü

İçinde bulunduğumuz dönemin en çok korkulan salgın hastalıklarından olan Zika, yeni gelen bir bilgiye göre ilk defa Birleşik Devletler’de kendini gösterdi.

Birleşik Devletler’in Florida bölgesinde, Zika virüsü taşıyan bir sivrisinek saptandığı bilgisinin ardından, dikkatler Birleşik Devletler’e çevrilmiş oldu.

Zika virüsü Amerika Kıtası’nda ortaya çıktı!

Bilindiği gibi Zika virüsü, sivrisinekler tarafından taşınıyor ve insanlara sivrisinek sokması sonrası bulaşmış oluyor.

Florida tarafından gelen raporlarda da Zika virüsü taşıyan sivrisinek örneğine rastlanmış durumda. Yapılan açıklamalara göreBirleşik Devletler’in Florida bölgesinden, doğrudan hastalık taşıyan insan belirtisine rastlanmadı.

zika virüsü

Elde edilen bu rapordan sonra FDA(US Food and Drug Administration) tarafından bölgeye kan bağışlarının durdurulmasına ilişkin bir uygulama bildirisi gönderilmiş durumda.

Yapılan bu açıklamalardan sonra Dünya Sağlık Örgütü başta olmak üzere birçok kesimin dikkati bölgeye yönelmiş durumda. Zira, tahmin edileceği üzere Zika virüsünün Birleşik Devletler üzerinde yaygınlaşması, Avrupa için de tehlikeli bir durum oluşturuyor.

Şu an için bölgeden gelen bilgiler, herhangi bir yayılmanın olmadığı yönünde şekilleniyor. İlerleyen dönemlerde, konu ile ilgili daha detaylı açıklamaların yapılması bekleniyor.

Paylaş
Eren Ertem

1997 yılında, Commodore 64 klavyesi ile tanıştığı teknoloji dünyasında yoluna, TED kolejinden sonra İngilizce eğitimli Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak devam ediyor. Birçok farklı basılı ve elektronik yayıncılık sektöründe çalışmış olan Eren Ertem, C programlama dili, Java programlama dili ve elektronik yayıncılık editörlüğü ile ilgili eğitim setleri hazırlamıştır.

Popüler Bilim üzerine araştırmalarına ve yazılarına editör olarak devam ederken, öte yandan da 1947 Roswell konusu ile ilgili araştırma kitabını ve Alacaklı romanını yazıyor.