Zika Virüsü

İçinde bulunduğumuz dönemin en çok korkulan salgın hastalıklarından olan Zika, yeni gelen bir bilgiye göre ilk defa Birleşik Devletler’de kendini gösterdi.

Birleşik Devletler’in Florida bölgesinde, Zika virüsü taşıyan bir sivrisinek saptandığı bilgisinin ardından, dikkatler Birleşik Devletler’e çevrilmiş oldu.

Zika virüsü Amerika Kıtası’nda ortaya çıktı!

Bilindiği gibi Zika virüsü, sivrisinekler tarafından taşınıyor ve insanlara sivrisinek sokması sonrası bulaşmış oluyor.

Florida tarafından gelen raporlarda da Zika virüsü taşıyan sivrisinek örneğine rastlanmış durumda. Yapılan açıklamalara göreBirleşik Devletler’in Florida bölgesinden, doğrudan hastalık taşıyan insan belirtisine rastlanmadı.

zika virüsü

Elde edilen bu rapordan sonra FDA(US Food and Drug Administration) tarafından bölgeye kan bağışlarının durdurulmasına ilişkin bir uygulama bildirisi gönderilmiş durumda.

Yapılan bu açıklamalardan sonra Dünya Sağlık Örgütü başta olmak üzere birçok kesimin dikkati bölgeye yönelmiş durumda. Zira, tahmin edileceği üzere Zika virüsünün Birleşik Devletler üzerinde yaygınlaşması, Avrupa için de tehlikeli bir durum oluşturuyor.

Şu an için bölgeden gelen bilgiler, herhangi bir yayılmanın olmadığı yönünde şekilleniyor. İlerleyen dönemlerde, konu ile ilgili daha detaylı açıklamaların yapılması bekleniyor.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here