Haber Tekno Sosyal Medya

Yüzüklerin Efendisi Hakkında Hiç Bilmediğiniz 15 Gerçek!

Yüzüklerin Efendisi Hakkında

Sinema

Yüzüklerin Efendisi Hakkında Hiç Bilmediğiniz 15 Gerçek!

Yüzüklerin Efendisi hakkında bilinmeyen gerçekler her geçen gün yeni detaylarla güncelleniyor. İşte yeni dizi öncesi bilinmesi gereken Yüzüklerin Efendisi hakkında bilinmeyenler!

Yüzüklerin Efendisi yani Lord of the Rings, J. R. R. Tolkien’in aynı adlı kitaplarından uyarlanan bir film üçlemesidir. Sinema ve edebiyat dünyasında milyonlarca hayranı bulunan Yüzüklerin Efendisi hakkkında çoğu kişinin bilmediği bazı gerçekleri bu yazıda bulabilirsiniz.

Haber Tekno olarak hazırladığımız bu özel yazıda, Yüzüklerin Efendisi filmi hakkında bilinmeyenler birer birer detaylarıyla yer alıyor olacak!

Yüzüklerin Efendisi ile ilgili bilinmeyenler!

1- İlk film olan Yüzük Kardeşliği çekildikten sonra, filmde kardeşlikte bulunan 9 karakteri oynayan oyunculardan Gimli’yi oynayan John Rhys-Davies dışında hepsi Elfçe dokuz yazısını vücutlarına dövme yaptırdılar. John Rhys-Davies yerine ise filmde Gimli rolü için dublörlüğünü yapan Brett Beattie dövmeyi yaptırdı.

Yüzüklerin Efendisi Hakkında

2- Filmde Saruman karakterini canlandıran Christopher Lee, büyük bir Yüzüklerin Efendisi hayranı. Öyle ki kitaplar yayınlandığından beri her sene kitapları tekrar okuyor. Böyle büyük bir hayranın film seçmelerine katılmaması beklenemez tabi ki. Kendisi aslen başvurusunu Gandalf rolü için yapmış olsa da Saruman rolündeki harika performansı herkesi fazlasıyla memnun etti.

Yüzüklerin Efendisi Hakkında

3- Christopher Lee, filmlerden çok daha öncesinde hayranı olduğu Tolkien ile tesadüfen bir barda tanıştı.

4- Filmde Aragorn rolünü oynayan Viggo Mortensen savaş sahneleri de dahil bütün sahnelerde kendisi oynadı ve hiç dublör kullanmadı. Hatta film çekimleri boyunca gerçek silah kullanan tek aktör de kendisi. Filmde kılıç kullanabilen ve ata binebilen Viggo Mortensen sonradan filmde bindiği atı da satın aldı.

Yüzüklerin Efendisi Hakkında

5- Uçmaktan korkan Sean Bean (Boromir) çeşitli uzak mesafelerde yapılan çekimlere başlangıçta diğer set arkadaşlarıyla birlikte helikopter ile gitse de sonrasında yaşadığı zorlu bir uçuşun üzerine helikoptere binmeyi reddetti. Gereken yerlere yürüyerek gittiği için genellikle diğer kişilerden birkaç saat erken yollara koyuluyordu.

Yüzüklerin Efendisi Hakkında

6- Son film olan Kralın Dönüşü’nde Samwise Gamgee karakterinin kızını oynayan minik aktör, karakteri oynayan Sean Astin’in gerçek kızıydı.

Yüzüklerin Efendisi Hakkında

7- 1960’larda The Beatles grubu Yüzüklerin Efendisi kitaplarını filme uyarlamak istediler, hatta filmin yönetmenliği için Stanley Kubric ile bile görüştüler. Fakat bu istekleri Tolkien tarafından reddedilince Yüzüklerin Efendisi filmi hayalleri suya düştü.

Yüzüklerin Efendisi Hakkında

8- Ian McKellen (Gandalf) ve Elijah Wood (Frodo) bir arada göründükleri hiçbir sahneyi aslında birlikte çekmediler. Hobbitlerin daha küçük görünmesi gerektiği için bu sahneler iki oyuncu için ayrı ayrı çekilip sonradan montajlandı.

Yüzüklerin Efendisi Hakkında

9- Birçok savaş sahnesini barındıran Yüzüklerin Efendisi filminin tehlikeli kısmı yalnızca senaryosu değildi. Çekimler sırasında birçok oyuncu çeşitli kazalar ve yaralanmalar geçirdi.

Yüzüklerin Efendisi Hakkında

10- Gimli karakterini oynayan John Rhys-Davies’e her çekimden önce Gimli haline gelebilmesi için özel makyajlar yapılıyordu. Fakat John Rhys-Davies’in makyaj için kulllanılan malzemelere alerjisi vardı ve her çekimi aslında acılar içerisinde sürdürüyordu.

Yüzüklerin Efendisi Hakkında

11- Viggo Mortensen, bildiği 5 dile (İngilizce, Danca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca) Yüzüklerin Efendisi filminden sonra Elfçe’yi de ekledi. Dizideki Elfçe replikleriyle yetinmeyen Viggo Mortensen film çekimleri ile Elfçe’yi de öğrenerek lügatına kattı.

Yüzüklerin Efendisi Hakkında

12- Yüzüklerin Efendisi serisi kapsamındaki üç film de Oscar rekorları kırdı. Filmler birçok kategoride birçok ödül alırken, Kralın Dönüşü filmi ise En İyi Film Oscar Ödülü alan ilk ve tek fantastik film olarak yerini aldı.

13- Filmlerde olayların geçtiği sürenin aksine, kitaplarda üç kitaptaki olayların süresi çok uzun yıllar alıyor. Kitapta yalnızca, Bilbo’nun yaş gününde yüzüğü Frodo’ya bırakıp gitmesi ve sonrasında Frodo’nun yüzük ile ilgili maceralarının başlamasının arasında bile 17 sene var.

Yüzüklerin Efendisi Hakkında

14- Oynadığı cüce Gimli rolünün aksine John Rhys-Davies aktörler arasında en uzun boylu olandı.

yuzuklerin-efendisi-hakkinda

15- Tolkien, ilk akla gelenin aksine kitaplarda yarattığı hikaye ve Orta Dünya üzerine yeni diller yaratmadı. Önce çeşitli diller yaratan Tolkien, sonrasında bu dilleri kullanabileceği bir dünya ve hikayeler kurgulamak istedi. Orta Dünya ve Yüzüklerin Efendisi bu şekilde ortaya çıktı.

Tolkien

Bu Yüzüklerin Efendisi blog yazımızda, sinema dünyasının en önemli yapımlarından olan üçleme ile ilgili bilinmeyen gerçekleri ve şaşırtan detayları aktarmış olduk.

Bir süre önce Amazon tarafından hazırlanmakta olduğu bilgisi gelen Yüzüklerin Efendisi dizi öncesinde, seri ile yeni tanışacaklar veya hayranlar için önemli detayları bir araya getirdik.

Yüzüklerin Efendisi bilinmeyen gerçekler yorumları

Lord of The Rings hakkında bilinmeyen gerçekler ile ilgili siz ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi ve bildiğiniz farklı detayları, aşağıdaki yorumlar bölümünden iletebilir ve bu içeriği puanlandırabilirsiniz.

Haberi Okumaya Devam Et
Reklam
Bunlara da bakabilirsiniz:
2 Yorum

2 Comments

  1. Haber Tekno Okuru

    17 Mayıs 2016 at 23:40

    Efsane filmin efsane oyuncuları…

  2. Haber Tekno Okuru

    28 Ocak 2018 at 01:31

    Yüzüklerin efendisi hakkında verilen detaylar bir filmden çok daha fazlası olduğunu gösteriyor

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla Sinema

Reklam

En Son Haberler

En Çok Radyasyon Yayan Telefonlar

Akıllı Telefon Haberleri ve İncelemeleri

En Çok Radyasyon Yayan Akıllı Telefonlar Belli Oldu!

Yazar: 17 Şubat 2018
torrent
Nokia 7 Plus

Akıllı Telefon Haberleri ve İncelemeleri

Nokia 7 Plus Çalışır Durumda Görüntülendi!

Yazar: 16 Şubat 2018
Galaxy S9 3D Emoji

Akıllı Telefon Haberleri ve İncelemeleri

Galaxy S9 3D Emoji (Animoji) Özelliği Videoda!

Yazar: 16 Şubat 2018
Galaxy S10 konsept

Akıllı Telefon Haberleri ve İncelemeleri

Snapdragon 855’li Galaxy S10, İlk 7nm İşlemcili Telefon Olacak!

Yazar: 15 Şubat 2018
Reklam

Popüler Haberler

Reklam
Üste çık