Yurt Dışı E-Ticaret Sitelerine Vergi

Yurt dışı e-ticaret sitelerine vergi uygulaması ile ilgili ilk detaylar, doğrudan Maliye Bakanlığı’ndan gelmiş olmuş. Maliye Bakanı Naci Ağbal tarafından yapılan açıklamalara göre yurt dışı e-ticaret sitelerine özel vergilendirme sistemi üzerinde çalışmalar yapılıyor ve bu çalışmaların son bulup yürürlüğe girmesi ile birlikte, yabancı e-ticaret sitelerinden vergi kesilmeye başlanacak.

Yabancı e-ticaret sitelerine özel vergilendirme sistemi!

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Hürriyet Gazetesi ile yaptığı konuşmalarda, Maliye Bakanlığı ile herhangi bir bağlantısı olmayan e-ticaret sitelerinin vergilendirilmesine yönelik dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Naci Ağbal

Açıklanan bilgilere göre, Maliye Bakanlığı’nda kaydı olmayan ve dolayısıyla vergi ödemeyen yurt dışındaki e-ticaret sitelerine yapılan kredi kartı ödemelerinde, yapılacak ödemeler bankalar tarafından kesintiye uğratılacak. Stopaj kesintisi olarak da dile getirilen bu sistem, dolaylı olarak ülkemizde mali aktivasyonu bulunmayan e-ticaret sitelerinin vergilendirilmesi anlamına gelecek.

Yurt dışı e-ticaret sitelerinin vergilerini bankalar toplayacak!Yurt Dışı E-Ticaret Sitelerine Vergi

Yapılacak açıklamalardan yola çıkarak bir örnek ile duruma açıklamak gerekirse; Türkiye’deki herhangi bir bankanın kredi kartını kullanan tüketici, yurt dışında hizmet veren bir e-ticaret sitesinden alışveriş yaparken, toplam tutarı daha önceki gibi ödemiş olacak. Lakin Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu yani BDDK’nın da çalışmaları ile beraber yapılan bu ödeme, söz konusu olan e-ticaret sitesine stopaj kesintisi yani vergilendirilmiş halde iletilecek.

Örneğin 25 dolar’lık bir ürün satın alındığında ve ödemesi kredi kartı üzerinden yapıldığında, tüketicinin cebinden 25 dolar çıkmış olacak. Lakin e-ticaret sitesine alışveriş toplamı olan 25 dolar’dan daha az bir ödeme gönderilecek. Bu kesintiyi ise bankalar gerçekleştirecek.

Şu an için stopaj oranları veya sürecin diğer detayları ile ilgili tüm detaylar ortaya çıkmış değil. Ancak anlaşılan o ki Maliye Bakanlığı, ülkemizde mali aktivasyonu bulunmayan yani vergi mükellefi konumunda yer almayan yabancı e-ticaret siteleri için, özel bir vergilendirme sistemini yakın zamanda yürürlüğe koymuş olacak. Bu çalışamaların, daha önce getirilen gümrüksüz yurt dışı alışveriş limiti düzenlemesi ile beraber hazırlanıp hazırlanmadığı ile ilgili ise net bir bilgi bulunmuyor.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here