YouTube Video Kapak Resmi Seçimi Otomatik Olacak!

YouTube Video Kapak

YouTube video kapak resmi yani YouTube video thumbnail, yakın bir zaman içinde tarihe karışacak gibi görünüyor. Google’ın çatısı altındaki YouTube güncellemesi ile birlikte, açıklanan bilgilere göre video kapak resmi yapma ihtiyacı ortadan kalkmış olacak. Yapılan bu çalışmalar ile ilgili ise daha şimdiden YouTube yayıncıları tarafından eleştiriler gelmeye başladı.

YouTube video kapak fotoğrafı-thumbnail seçimi otomatik olarak gerçekleştirilecek!

YouTube tarafından üzerinde çalışılan yeni güncellemenin detaylarına geçmeden önce konu hakkında detaylı bilgisi olmayan okurlarımız için belirtmek gerekirse, daha önceden video yayıncıları ya da YouTuberlar, videoları için bir kapak görseli hazırlıyordu. Videoların açılmadan önceki detaylarını ya da figürlerini, izleyiciler bu thumbnail olarak ifade edilen video görseli üzerinden edinebiliyordu. Video önizleme resmi olarak da ifade edilebilecek bu sistem, yapılan resmi açıklamaya göre bir süre sonra tamamıyla köklü bir değişiklik içerisine girebilir.

youtube video kapak görselleri

Yeni sisteminin temel değişim noktası da tam da bu noktada kendini gösteriyor. Şu an için Google tarafından yapılan resmi açıklamaya göre bu süreç, sadece deney olarak ifade diliyor. Anlaşıldığı kadarı ile kullanıcıların geri dönüşleri doğrultusunda bu sistem üzerinde kalıcı bir fikir birliğine varılmaya çalışılacak. Video kapak resmi boyutu konusunda da sistem tarafından otomatik seçimler yapılacak.

Şu an için yüzde 0.3’lük bir kullanıcı kesimi, otomatik video görsel seçimlerini deneyimliyor!

Bu konu ile ilgili hem bir video hem de bir duyuru metni yayınlanmış durumda. Lakin yeteri kadar duyuru yapılmadığı için bu deneyim ortaya çıkması, bir yayıncının tweet atması ile ortaya çıktı. Kendi videolarının farklı kapak görseli ile sergilendiğini fark eden bir YouTuber, bu konuda Twitter üzerinden iletişime geçti. Gelen yanıt ile birlikte bu durumun bir deney olduğu, ve şu an için toplam kullanıcı sayısının sadece %0.3’lük bir bölümünün otomatik görseller ile karşılaştığı ifade edildi.

otomatik youtube video kapak resmi

Video ve kanal konusunda ise herhangi bir belirleme bulunmuyor ve herhangi bir kanalın herhangi bir videosu, otomatik tercih denemesi kapsamında yer alabiliyor. YouTube video kapak fotoğrafı değiştime imkanı da bu kapsamındaki videolar için geçerli olmuyor. YouTube video kapak fotoğrafı ekleme konusunda, yayıncıların özenli bir çalışma gerçekleştirdiği biliniyor. Bu testler ile ilgili gelen eleştirilerin de temel çıkış kaynağı bu oluyor. Öyle ki pek çok farklı kanal sahibi, bu konuda farklı kişiler veyahut kurumlar ile ücretli çalışmalar gerçekleştiriyor. Bu konudaki açıklamalar ile ilgili resmi Creator Insider kanalının videosuna da göz atabilirsiniz.

Keza yayınlanan açıklama metnine de şu bağlantıdan ulaşabilirsiniz: https://productforums.google.com/forum/#!msg/youtube/-EpSdU2730A/YkqTdbdqBwAJ;context-place=home

Yayınlanan açıklama videosu ve metninden, aslında thumbnail konusunda firma içerisinde özel bir ekip olduğu da dikkatleri üzerine topluyor. Makine öğrenme ve derin öğrenme sistemlerinin gelişmesi ile birlikte böyle bir sürecin mümkün olabileceğine de dikkat çekildiğini ifade etmekte fayda var. Eğer bu deneme başarılı bir şekilde sonuçlanırsa, artık yayıncıların YouTube kapak fotoğrafı yapma konusunda ek bir mesai harcamasına gerek kalmayacak. Nitekim “Videoya kapak fotoğrafı nasıl koyulur?” sorusu da eğer sistem aktif hale gelirse tarihe karışan sorlar arasında yer alacak. Böyle bir tercih ihtiyacı ile ilgili ise şu nedenleri sıralamak mümkün:

  • Spam kullanım
  • Clickbait kullanım
  • Görsel ve video içerik uyuşmazlığı
  • Çok fazla metin içeren görsellerin kullanılması

Toplarlamak gerekirse daha önce de ifade edildiği gibi bu yeni otomatik thumbnail sistemi, şu an için test aşamasında bulunuyor. Her daim test aşamasında olan denemeler, standart kullanım haline gelmiyor oncak bu konuda ciddi bir mesai harcandığı da dikkatlerden kaçmıyor. Dolayısıyla böyle bir hamlenini, önümüzdeki dönemlerde standart kullanım alanına girmesi de oldukça muhtemel gibi görünüyor. Bu konuda yaşanacak olan yeni gelişmeleri de detayları ile birlikte aktarmaya devam ediyor olacağız.

2 Yorum

  1. Bence saçma olur bu şekilde daha iyi. Clickbait algılayıcı yapay zeka yaparak bu tür videoları algılayıp YouTube’dan kaldırılması daha iyi olur.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here