YouTube HDR Video

Google, iOS ve Android tarafında yoğun bir şekilde kullanılan YouTube mobil uygulamasında dikkat çeken bir güncelleme yaptı. HDR videolar için yapılan bu yeni YouTube güncellemesi, desteği artırmak yerine desteği geriye çekmek için gerçekleştirilmiş durumda.

YouTube HDR video çözünürlüğü düşürüldü!

YouTube güncellemesi ile birlikte mobil uygulama üzerinden HDR video izleme çözünürlüğü, 1440p çözünürlüğünden 1080p çözünürlüğüne düşürülmüş durumda. Bu çözünürlük düşüşünün temel sebebi ise 1080p yani Full HD çözünürlüğün üstünde YouTube mobil uygulamasının video kalitesine olumsuz etkisi olarak gösteriliyor. Şu an için Google, YouTube mobil uygulamasındaki yüksek çözünürlükteki HDR videolardaki kalite sorununu çözmeden önce, 1080p limitini getirmeyi uygun görmüş gibi görünüyor.

YouTube HDR Video

HDR video desteği güncel tepe model akıllı telefonlar ile birlikte yoğun olarak desteklenmeye başladı. Bu süreçte başta Netflix’in mobil uygulaması olmak üzere birçok uygulama, 4K Ultra HD çözünürlükte HDR video kalitesini iyi bir şekilde sunabiliyor. Google’ın YouTube tarafında nasıl bir geliştirme yapacağı ve HDR desteğini ne zaman 4K seviyesine geri döndüreceği konusunda ise bir bilgi mevcut değil. İlerleyen dönemlerde Google’ın mobil taraftaki HDR desteğine nasıl bir geliştirme katacağı büyük bir merak konusu haline gelmiş durumda.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here