Uçaklar Hakkında 11 Şaşırtıcı Bilgi! (Yolcu Uçakları Hakkında Detaylar)

Uçaklar Hakkında

Uçaklar hakkında makaleler, en çok dikkat çelen çalışmalar arasında yer alıyor. Uçaklar hakkında bilgi İngilizce olarak çok daha fazla olsa da biz de Haber Tekno olarak Türkçe kaynaklar arasına bir yenisini daha ekliyoruz. Pek çok insanın binmeyi bırakın bakmaktan bile korktuğu uçaklar, günümüzde aktif bir şekilde ulaşım yapmak için kullanılıyor ve yolculuk sürelerini de ciddi anlamda kısaltıyor. Peki, bir uçak hakkında neler biliyorsunuz? Emin olun bu detayların çoğundan haberiniz yoktur.

“Uçaklar hakkında bilgi verir misiniz?” diye bir soru yönetiyorsanız, bu makalemizde öne çıkan detaylara ulaşabilirsiniz. İşte bir hava yolculuğu ve yolcu uçakları hakkında muhtemelen bilmediğiniz 11 şey!

Uçaklar hakkında genel bilgiler ve yolcu uçakları ile igili şaşırtıcı 11 detay

Uçaklar hakkında teknik bilgiler kadar, genel ve az bilinen bilgileri de bu makalemizde bir araya getirdik.

Uçaklar Hakkında

Uçağın özellikleri konusundan daha çok, yolcu uçaklarında sık sık seyahat eden kişiler dikkatini çekebilecek konuları gündeme getiriyor olacağız. Dolayısıyla “uçağın özellikleri nelerdir?” diye merak ediyorsanız, Havacılık Haberleri ve Değerlendirmeler kategorimizde farklı detayları bulabileceğinizi hatırlatmakta fayda var.

Uçak hakkında hazırlanan listemizdeki maddeler şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Uçaklar yıldırım çarpmalarına karşı dayanıklı olacak şekilde tasarlanmıştır.
 2. Uçakta diğerlerinden daha güvenli bir koltuk yok.
 3. Bazı uçaklarda kabin ekibi için yatak odaları var.
 4. Uçakların tekerlekleri iniş için tasarlanmadı.
 5. Uçak inişe geçtiğinde kabin ekibi neden ışığı kısar?
 6. Uçaklar uçmak için iki motora ihtiyaç duymaz.
 7. Uçak tuvaletinde neden küllük var?
 8. Uçak penceresindeki küçük delik ne işe yarıyor?
 9. Uçak yemekleri lezzet anlamında neden kötü?
 10. Peki, ya uçakların oksijen maskeleri?
 11. Uçaklar gökyüzünde neden izler bırakıyor?

Bu maddelerin detaylarını ise madeler halinde okuyabilirsiniz.

 • 1) Uçaklar yıldırım çarpmalarına karşı dayanıklı olacak şekilde tasarlanmıştır

 Uçaklar yıldırım çarpmalarına karşı dayanıklı olacak şekilde tasarlanmıştır

Aslında uçak yıldırım çarpmasına maruz kalması için tasarlanır ve sık sık yıldırım çarpmasına maruz kalır. Her ne kadar bir uçak yıldırıma maruz kalıyor olsa da bu uçağa hiçbir zarar vermiyor ve bunun bir mühendislik harikası olduğunu söylemek mümkün. Öyle ki birçok uçuşta uçak bu durum ile birçok kere karşılaşmaktadır. Lakin yolcuların büyük çoğunluğu, çoğu zaman bu durumun farkına bile varmazlar. Çok şiddetli durumlarda ise uçak üzerinde çeşitli deformasyonlar meydana gelebilir.

 • 2) Uçakta diğerlerinden daha güvenli bir koltuk yok

Uçakta diğerlerinden daha güvenli bir koltuk yok

Uçakta diğerlerine göre daha güvenli bir koltuk olmadığı söylense de bir TIME çalışmasına göre uçaktaki orta koltukların daha güvenli olduğu iddia ediliyor. Ancak elbette bir kaza anında nelerin yaşanacağı bilinemez, ortada çok fazla değişken var. Bu nedenle de uçaklardaki en güvenli koltuk hakkında bir yorum yapmak tam anlamıyla doğru olmayacaktır.

 • 3) Bazı uçaklarda kabin ekibi için yatak odaları var

Bazı uçaklarda kabin ekibi için yatak odaları var

Bazı uzun uçuşlarda günde 16 saat çalışabilen kabin ekibi için bazı Boeing 777 ve 787 Dreamliners tip uçaklarda küçük yatak odaları bulunuyor. Bu küçük yatak odalarında 6 ila 10 yatak bulunuyor ve kabin ekibi kısa süreli de olsa burada dinlenebiliyor.

 • 4) Uçakların tekerlekleri iniş için tasarlanmadı

Uçakların tekerlekleri iniş için tasarlanmadı

Uçak tekerlekleri inanılmaz ağırlıkları taşıyabilmek için tasarlanmıştır. Otomobil tekerleklerinden 6 kat fazla basınç ile şişirilen bu tekerlekler 38 tona kadar yük taşıyabilir. Eğer bir uçağın yeni tekerleklere ihtiyacı varsa görevliler uçağı tıpkı bir araba gibi kriko ile kaldırarak yeni tekerlekleri takabilir.

 • 5) Uçak inişe geçtiğinde kabin ekibi neden ışığı kısar?

Uçak inişe geçtiğinde kabin ekibi neden ışığı kısar?

Bir uçak gece inişe geçtiğinde kabin ekibi ışığı kısar. Eğer ters bir durum oluşur ve yolcuların tahliye edilmesi gerekirse hali hazırda yolcuların gözü karanlığa alışmış olur. Buna benzer olarak uçuş görevlileri iniş esnasında pencere gölgeliklerini kaldırır. Genel olarak insan gözünün farklı ışık koşullarına alışması için yaklaşık olarak 10 dakikalık bir süre geçmesi gerekmektedir. Bunun nedeni ise acil bir durumda yolcu tahliyesi için en uygun açıları yakalayabilmektir.

 • 6) Uçaklar uçmak için iki motora ihtiyaç duymaz

Uçaklar uçmak için iki motora ihtiyaç duymaz

Uçaklar tek bir motor ile uzun süre yol alabilir ve bu da mükemmel bir mühendisliğin ürünüdür.

Uçaklar Hakkında

Hatta Boeing 747 iki motor olmadan yolcuları güvenli bir şekilde karaya indirmeye yetecek zamandan daha fazla çalışabilir.

 • 7) Uçak tuvaletinde neden küllük var?

Uçak tuvaletinde neden küllük var?

Her ne kadar yıllar önce uçaklarda sigara içmek yasaklanmış olsa da uçakların tuvaletinde hala küllükler var. Bunun nedeni ise kuralı çiğnemek isteyebilecek yolcuların olabilmesidir. Kulağa biraz saçma ve çelişkili geliyor olsa da sigara yasağını çiğnemek isteyen kişilerin izmariti çöp yerine küllüğe atması çok daha güvenli.

Eğer uçakta sigara yasağını çiğnemek istiyorsanız sizi büyük bir para cezasının beklediğini de bilmelisiniz.

 • 8) Uçak penceresindeki küçük delik ne işe yarıyor?

Uçak penceresindeki küçük delik ne işe yarıyor?

Uçak penceresindeki küçük delik kabin basıncının ayarlanmasını sağlıyor. Genellikle uçaklardaki pencereler üç katmandan oluşur ve bu küçük delik de dış ve orta cam arasındaki basıncı dengede tutarak güvenli bir uçuş sağlar.

 • 9) Uçak yemekleri lezzet anlamında neden kötü?

Uçak yemekleri lezzet anlamında neden kötü?

Her ne kadar uçak yemekleri kötü bir şöhrete sahip olsa da sorun yemeklerde değil. Yapılan araştırmalara göre insanların havadayken tatlı ve tuzlu lezzetleri tespit etmesi % 30 daha zor. Kabindeki kuru geri dönüştürülmüş hava ya da düşük nem bu tatsızlığa neden olabiliyor.

 • 10) Peki, ya uçakların oksijen maskeleri?

uçakların oksijen maskeleri

Uçuş öncesinde kabin görevlileri acil bir durumda nasıl oksijen maskesi kullanacağınızı size anlatırken bu maskelerin sadece 15 dakika boyunca oksijen verdiğinden bahsetmez. Ancak 15 dakikalık bir süre pilotun uçağı güvenle indirmesi ve yolcuların hayatta kalabilmesi için yeterlidir.

 • 11) Uçaklar gökyüzünde neden izler bırakıyor?

Uçaklar gökyüzünde neden izler bırakıyor?

Uçaklar tarafından gökyüzüne bırakılan yol görünümlü bu izlerin sebebi basitçe yoğuşmadır. Uçak motorları yanma sürecinde su buharı bırakır ve buharın atmosferdeki soğuk hava ile çarpışması sonucunda bu buluta benzer izler ortaya çıkar. Uçaklar hakkında daha önce duymamış olabileceğiniz bu bilgiler sayesinde artık uçağa binerken kendinizi daha bilinçli ve aynı zamanda daha güvende hissedebilirsiniz.

3 Yorum

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here