Yıldızlararası Asteroit

Uzay çalışmaları kapsamında bir ilk yaşanıyor ve daha önce Güneş Sistemi’ne geçmesi beklenen yıldızlararası asteroit gözlemleri yapılıyor. İlk olarak 19 Ekim 2017 tarihinde Hawaii’deki Pan STERRS teleskobu ile saptanan ve Güneş Sistemi’mizden geçecek olduğu belirtilen yıldızlararası asteroit, en nihayetinde sistemimize dahil oldu ve ilk gözlemler de gerçekleştirilmeye başladı.

Yıldızlararası asteroit: Oumuamua

Oumuamua ismi verilen ilk yıldızlararası asteroidin ismi, Hawaii dilinde “uzaktan gelen elçi” anlamını taşıyor. Hawaii’deki Pan STARRS teleskobu ile saptandığı için isimlendirmesi de bu şekilde gerçekleştirilmiş. İlk gözlem detayları ise Avrupa Güney Gözlemevi tarafından açıklandı.

Yıldızlararası Asteroit

Açıklanan bilgilere göre yıldızlararası asteroit Oumuama, ince ve silindirik bir şekle sahip. Koyu ve kızıl renkli olan Oumuamua, bilim dünyasında gerçekleştirilen ilk somut gözlem olma unvanına da sahip olmuş durumda.

Milyonlarca yıldır sürüklenmeye devam ettiği tahmin edilen Oumuamua yıldızlararası asteroidin, uzunluğu 402,336 metre iken, genişliği ise 4,02336 km seviyesinde yer alıyor. Açıklanan bilgilere ise her 7.3 saatte bir rotasyonunu tamamlıyor.

Hubble Uzay Teleskobu ile dahi gözlemlenmesinin oldukça zor olduğu ifade edilen bu asteroid, şu an Dünya’dan 199 milyon km uzaklıkta ve hızla yaklaşmaya devam ediyor. Saatte yaklaşık olarak 137,9207808 km mesafe kat ettiği aktarılan yıldızlararası asteroid Oumuamua için, bu hafta NASA tarafından da detaylı bir gözlem raporu sunulmuş olacak.

Yıldızararası asteroit Oumuamua

Oumuamua NASA tarafından da analiz edilecek!

1 Kasım tarihinde Mars’ın yörüngesinden geçen Oumuamua, 2018 yılında Jüpiter’in yörüngesine ulaşmış olacak. Şu an için net bir tarih açıklanmıyor. Etrafında herhangi bir toz veya gaz tabakasının bulunmadığı ifade edilen Oumuamua için, daha önce de belirtildiği gibi NASA tarafından da detaylı bir gözlem raporu hazırlanıyor ve bu hafta içerisinde resmi olarak açıklanmış olacak.

Şu an için oldukça “garip” olarak açıklanan söz konusu bu yıldızlararası asteroit, uzay çalışmaları için bir ilk niteliği taşıyor. Sıklıkla yıldızlararası asteroidlerin Güneş Sistemi’mizi es geçmesine karşın Oumuamua, Güneş’i geride bıraktıktan sonra Dünya’ya ulaşacak ve çok daha yakın bir gözlem yapılmasına imkan sunacak. Son dönemlerdeki uzay haberleri kapsamında önemli bir yer tutan yıldızlararası asteroid Oumuamua ile ilgili yaşanan gelişmeleri aktarmaya devam ediyor olacağız.

Bu konudan farklı olarak daha önce de bir yeni dünya boyutunda yaşanabilir gezegen keşfinin daha yapıldığını da hatırlatmakta fayda var.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here