Yılbaşında Ne Kadar WhatsApp Mesajı Gönderildi?

Yılbaşı gecesi ne kadar WhatsApp mesajı gönderildiğine dair rapor yayınlandı. Yayınlanan rapordaki değerler dikkat çekiyor!

Dünyanın en popüler anlık mesajlaşma uygulaması olma unvanına sahip olan ve Telegram ile birlikte sıkı bir rekabet sürdüren WhatsApp, Facebook çatısı altında gücüne güç katmaya devam ediyor. Bu durumu tescilleyen, yılbaşı WhatsApp kullanım detayları paylaşıldı.

Yılbaşında 63 milyar WhatsApp mesajı gönderildi!

WhatsApp Mesajı

Açıklanan bilgilere göre, yılbaşında 63 milyardan fazla WhatsApp mesajı gönderildi. Gönderilen bu 63 milyarlık mesajın; 7.7 milyarı görsel mesajdan oluşuyorken, 2.4 milyarlık dilimi de video mesajdan oluşuyor.

Son bilgilere göre WhatsApp, aylık 1 milyar aktif kullanıcıya sahip. Nitekim oluşan bu milyarlarca sesli, görüntülü ve yazılı mesajlar, aslında aktif kullanıcı sayısının eseri oluyor.

Son olarak belirtmek gerekirse, aslında WhatsApp’ın yani aslında Facebook’un mesajların çetelesini tutuyor olduğu gerçeği, her ne kadar uçtan uca şifreleme sistemine geçiş yapılsa da güvenlik sorularını akıllara getirmiyor değil.

Paylaş
Eren Ertem

1997 yılında, Commodore 64 klavyesi ile tanıştığı teknoloji dünyasında yoluna, TED kolejinden sonra İngilizce eğitimli Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak devam ediyor. Birçok farklı basılı ve elektronik yayıncılık sektöründe çalışmış olan Eren Ertem, C programlama dili, Java programlama dili ve elektronik yayıncılık editörlüğü ile ilgili eğitim setleri hazırlamıştır.

Popüler Bilim üzerine araştırmalarına ve yazılarına editör olarak devam ederken, öte yandan da 1947 Roswell konusu ile ilgili araştırma kitabını ve Alacaklı romanını yazıyor.