Yerli Otomobil Elektrikli Motora Sahip Olacak!

Yerli otomobil ile ilgili detaylar elde edilmeye devam ediyor. Son olarak da İnan Kıraç yerli otomobilin elektrikli olacağını açıkladı!

Tesla Model S
Tesla Model S

Yerli otomobil ile ilgili Kıraça Holding’den İnan Kıraç, önemli açıklamalarda bulundu. Buna göre yerli otomobil elektrikli motora sahip olacak.

Geride bıraktığımız dönemlerde Anadolu Grubu, BMC Grubu, Kıraça Holding, Turkcell Grubu ve Zorlu Holding tarafından yerli otomobil projesinin gerçekleştirileceği açıklanmıştı. Lakin doğrudan ortaya çıkacak olan otomobil ile ilgili bilgiler gündeme gelmemişti. Şimdi ise Kıraça Holding’den İnan Kıraç, yerli otomobil detaylarına istinaden önemli bir başlığa cevap vermiş oldu.

İnan Kıraç
İnan Kıraç

Yerli otomobil elektrikli olacak!

İnan Kıraç tarafından yapılan açıklamalara göre yerli otomobil, içten yanmalı benzin veya dizel yakıt temelli olmayacak. Elektrikli motora sahip olacak yerli otomobilin nerede üretileceği ve hangi model sınıfında yer alacağı gibi merak edilen detayların, şu an için belirlenmediği vurgulandı.

Bunların dışında Tesla Motors’un dâhi kâr edemediğini iddia eden Kıraç, dünya genelinde yıllık olarak yaklaşık 92 milyon otomobil üretildiğini ve bazı görüşlere göre önümüzdeki 5 yıl içerisinde otomotiv şirketleri arasında ciddi bir satın alma süreçleri kendini gösterecek.

Tesla Roadster
Tesla Roadster

En azından şu an için yerli otomobili üretecek 5 önemli isimden olan Kıraça Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı İnan Kıraç’ın açıklaması, elektrikli otomobil olacağını doğrulamış oldu.

Paylaş
Eren Ertem

1997 yılında, Commodore 64 klavyesi ile tanıştığı teknoloji dünyasında yoluna, TED kolejinden sonra İngilizce eğitimli Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak devam ediyor. Birçok farklı basılı ve elektronik yayıncılık sektöründe çalışmış olan Eren Ertem, C programlama dili, Java programlama dili ve elektronik yayıncılık editörlüğü ile ilgili eğitim setleri hazırlamıştır.

Popüler Bilim üzerine araştırmalarına ve yazılarına editör olarak devam ederken, öte yandan da 1947 Roswell konusu ile ilgili araştırma kitabını ve Alacaklı romanını yazıyor.