Yeni ve Tuhaf Balık Türü: Sunfish!

Bir biyolog tarafından keşfedilmiş olan bu tuhaf balık türü görüntüsü ve yaptıkları ile sizi gerçekten de şaşırtacak. İşte detaylar!

tuhaf-balik

Bazen doğa bizlere hediyeler verir. Bu seferki ise tuhaf balık türleri arasında ciddi dikkat çekecek olan ve yarım kalmış bir çocuk heykeli gibi görünen bir balık. Bilinen 3 türüne bir yenisi eklenmiş olan ve Sunfish (güneş balığı) olarak bilinen bu balık Almanca’da Schwimmender Kopf iken biz onu yüzen baş olarak adlandırabiliriz. Görüntüsüne bakıldığında bu balık gerçekten de saçma bir şekle sahip desek yanlış olmayacaktır.

Gözle şaşkın, parmaklar tesadüfen sonuna sıkışmış, dişler gagaya benzeyen bir ağza yapışık ve popo da tuhaf bir şekilde yüzgeçsiz. Bu görüntüyü hayal ettikten sonra bir de bu tuhaflığın 10 fit uzunluğunda ve 14 fit yüksekliğe kadar büyüyebileceğini düşünün. Bilinmeyen sebeplerden dolayı bu tuhaf balığın yüzgeçleri dikey bir şekilde ve 5 bin pound ağırlığa ulaşabiliyor.

Sunfish üzerinde pek araştırma yapılan ya da yakalanmaya çalışılan bir balık türü değil ancak bir biyolog dört yıl boyunca bu konuda araştırma yaparak dördüncü bir tür bulduğunu iddia etti. Bu türün varlığını doğrulamak için de meslektaşları ile birlikte pis yerlere girmek zorunda kaldı.

tuhaf-balik

Bu tuhaf balık türü kesinlikle zarif bir yüzücü değil!

Bu yeni tür olan Mola tecta ya da Hoodwinker sunfish adlı tuhaf balık, akrabalarına yani yarım bir balığa benziyor. Diğerlerinden farkı ise pütürlü olması. Bu balık, kendini yönlendirebilmesi için bir de kuyruk yüzgecinin yerine gelişmiş sahte bir kuyruk olan Clavus’a sahip. Ancak onun kesinlikle zarif bir yüzücü olduğunu söyleyemeyiz.

Suyun yüzeyine de ara ara çıkan bu balık türü, 2 bin feet’e kadar dalış yapabilir. Bu nedenle de yukarı çıktığında güneş ışınlarını yakalayabilmek için geniş ve düz vücutları yayılmış bir şekilde dinlenir. Ancak ne yazık ki bazıları yüzmeyi başaramaz ve diğer deniz canlılarına yenik düşerek ölür.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here