Yeni Nesil Xbox Project Scarlett 8K Çözünürlükle Geliyor!

E3 2019'da Microsoft yeni Xbox Project Scarlett özellikleri hakkında bilgi verdi. Yeni Xbox 2020 yılında piyasada olacak.

Yeni Nesil Xbox Project Scarlett

Yeni Xbox Microsoft tarafından E3 2019 kapsamında duyuruldu. Her ne kadar şu an için tüm teknik detayları belli olmasa da vaat ettikleri ve ne zaman çıkış yapacağı resmi olarak açıklanmış oldu. Buna göre yeni Xbox 8K çözünürlüğünde oyun oynatabilecek ve SSD depolama ile birlikte kullanıcılara ulaştırılacak.

Xbox Scarlett 8K çözünürlük ve 120 fps vaat ediyor!

Microsoft yeni oyun konsolunu Project Scarlett ismi ile geliştiriyor. Şu an için resmi ismi açıklanmadı. One X ve One S gibi One serisi üzerinden mi gidecek yoksa ayrı bir seriye mi geçilecek henüz bilinmiyor.

Xbox Scarlett özellikleri arasında ilk olarak 8K çözünürlüğünde ve 120 fps değerinde oyunlar kendini gösteriyor. Açıklamalara göre AMD’nin Zen 2 ve AMD Radeon RDNA mimarisi özelleştirilerek yeni oyun konsolunda bir araya getirilmiş. Ayrıca yeni GDDR 6 RAM kullanılacağı da belirtiliyor. RAM miktarı konusunda detaylar henüz yok.

Yeni nesil konsol ile birlikte HDD yerine SSD kullanımına geçilecek. Ayrıca Microsoft, sanal RAM olarak bu SSD çözümünden de yararlanılacağını belirtiyor. Teknik özellik anlamında Xbox One X modelinden en az 4 kat daha hızlı bir konsol ile karşı karşıya kalınacak.

Halo Infinite ise yeni konsolun ilk oyunları arasında yer alacak. Elbette ki mevcut olan bu grafik gücü ile doğrudan doğruya Sony PlayStation 5 ile rekabet kurulacak.

Yeni Nesil Xbox Project Scarlett

Hatırlatmak gerekirse daha önce gelen bilgilerde benzer şekilde PS5 özellikleri arasında 8K grafik, 3D ses desteği ve SSD depolama çözümü olacağı yer alıyordu. Anlaşılan o ki bu defa donanım tarafında birbiri ile ciddi rekabet kurabilecek iki oyun konsolu mevcut olacak.

Xbox yeni modeli ne zaman çıkacak?

Son olarak çıkış tarihi konusunda da resmi açıklama yapıldığını belirtmek gerekiyor. Buna göre 2020 yılının tatil bitişine doğru raflarda yerini alacak. Resmi isminin ise ne zaman açıklanacağı konusunda bir bilgi yok.

Bunlarla birlikte cihazın tasarımı konusunda da ciddi bir görsel paylaşılmadı. Fiyat konusunda da benzer şekilde bilinmezlik devam ediyor. Hem PS5 hem de Google Stadia servisi ile önemli bir yarışa başlanacağı söylemek, yanlış olmayacaktır.

1 yorum

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here