Yeni Keşfedilen Gekko Kertenkele Derisinin Dışına Çıkabiliyor!

Madagascar’da yaşayan ve balık pulu gibi pullara sahip olan Gekko kertenkele cinsi, avcılardan kaçarken derisinin dışına çıkmayı başarabiliyor.

Gekko Kertenkel

Madagascar bölgesinde yaşamını sürdüren Gekko kertenkele cinsi aslında bilim insanlarının pek de araştırmaya yanaşmadığı bir cins. Ancak bir grup araştırmacı bu duruma son vererek bir Gekko üzerinde BT taraması yaparak iskeletini inceledi ve iskeletin şeklini karakterize etmeye çalıştı.

Çalışma yazarı Mark Scherz, araştırmada ölçekler ile ilgili güvenilir ve değişmez şeyleri bulmanın son derece önemli olduğunu ifade ediyor. Üstelik bu araştırmanın kertenkele evrimini inceleyen araştırmacılara da ciddi anlamda katkı sağlayacağını belirtiyor.

Kertenkele evrimini inceleyen araştırmacıların bir tanesi olan Aaron Bauer, nihayet farklı türler arasında yeterli araştırmalar yapabilecekleri bir düzeye ulaştıklarını ve Geckolepis türünün de bu duruma gerçekten katkı sağladığını belirtiyor.

Gekko Kertenkel

Gekko kertenkele avcıdan kaçarken derisinden vazgeçiyor!

Gekko kertenkele üzerinde yapılan tarama ve araştırmalar sonucunda bu canlıların avcılardan kaçarken derilerinden çıkabildiği ortaya çıktı. Ancak Bauer bunun kaçmak için oldukça pahalı ve zor bir yol olduğunu söylüyor. Ancak yine de başka bir canlı tarafından yenmektense bu çözümün daha avantajlı olduğunu belirtiyor.

Gekko cinsinde cilt soyulması tam olarak yılandaki gibi düşünülemez. Zira Gekko cinsi kertenkeleler derilerini geride bıraktıklarında geriye kalan et parçaları tamamen korumasız bir hale geliyor. Böyle bir durum, memeli canlılarda ciltte yanıklar oluşuyormuş hissi verirken Gekko cinsinde iyileşme oldukça hızlı gerçekleşiyor.

Gekko cinsi yanık tedavisine yardım edebilir mi?

Şimdi bilim insanları yanık kurbanı olan kişiler için Gekko cinsinden esinlenerek bir çözüm yolu oluşturabileceklerini düşünüyor. Ancak elbette insan bedeni için bu şekilde bir uygulama yapmak için henüz çok erken ve araştırmacılar çalışmalarının süratle devam edeceğini söylüyor. Bakalım önümüzdeki süreçte ileri derecede yanıklar için Gekko’lardan yardım alınabilecek mi?

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here