Önce Google Glass sonrasında Android dünyasının farklı akıllı saatleri ve son olarak da Apple Watch ile birçok firma, teknolojiyi ceplerden vücutlara taşımak peşinde atılımlarda bulunuyor.

Bu noktada, başta estetik ve kullanılabilirlik olmak üzere birçok sebep için de giyilebilir teknolojiler adına eğimli veya bükülebilir ekranlar daha da önem kazanıyor.

Ancak hali hazırdaki eğimli ekran teknolojisi, ne yazık ki kullanıcı beklentilerini karşılayabilecek tüm detaylara sahip olamıyor.

Son gelişme ile eğimli ekran konusunda büyük gelişmelere zemin hazırlayabilecek bir yenilik, Çinli bilim insanları tarafından ortaya çıkartıldı.

Söz konusu teknolojinin kaba tabiri “elektronik kâğıt veya parlayan kağıt” olarak dile getiriliyor.

Her ne kadar doğrudan akıllı cihazlar ile kullanılabilmesi mümkün olmasa da bilim insanları, bu çalışma sonucunun eğimli ekranların teknolojisini tümden değiştirebileceğini ve daha yetenekli ekranları ortaya çıkartabileceğini vurguluyor.

Yapılan açıklamalarda detaylı bilgiler yer almasa da kabaca anlatılanlar, karanlıkta ışık sağlayabilen bir kâğıt meydana getirdikleri, bunu ise nano selüloz partiküllerinin enerji emilimleri noktasında farklı bir çalışma ile gerçekleştirdikleri üzerine şekillenmiş durumda.

Bu atılımın eğimli ekran gelişimi için ne denli öneme sahip olabileceği ise şu an yoğun olarak kullanılan quantum dots teknolojisinin yerini alabilecek niteliği barındırması olarak açıklanıyor.

Nano selüloz yapısı ile eğimli ekranlar, quantum dots teknolojisine sahip ekranlara göre çok daha verimli sonuçlar oryaya koyabilecek.

Bu verimliliklerin başlıca olanları ise enerji tüketimi, eğim derece yelpazesi genişlemesi ve minimum ısı oluşturması olarak sıralanıyor.

Şu an için sadece laboratuvar ortamında kendini gösteren elektronik kâğıt teknolojisi, öyle görünüyor ki önümüzdeki yıllarda başlıca ekran üretici firmaların da ortak çalışmalarıyla, yeni teknolojilerin zeminini hazırlayabilecek potansiyele sahip.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here