Haber Tekno Sosyal Medya

Yeni Kâğıt Teknolojisi Eğimli Cihazlara İvme Kazandıracak!

Bilim Haberleri

Yeni Kâğıt Teknolojisi Eğimli Cihazlara İvme Kazandıracak!

Önce Google Glass sonrasında Android dünyasının farklı akıllı saatleri ve son olarak da Apple Watch ile birçok firma, teknolojiyi ceplerden vücutlara taşımak peşinde atılımlarda bulunuyor. Bu noktada, başta estetik ve kullanılabilirlik olmak üzere birçok sebep için de giyilebilir teknolojiler adına eğimli veya bükülebilir ekranlar daha da önem kazanıyor. Ancak hali hazırdaki eğimli ekran teknolojisi, ne yazık ki kullanıcı beklentilerini karşılayabilecek tüm detaylara sahip olamıyor.

Son gelişme ile eğimli ekran konusunda büyük gelişmelere zemin hazırlayabilecek bir yenilik, Çinli bilim insanları tarafından ortaya çıkartıldı.

erenertem - Yeni Kâğıt Teknolojisi Eğimli Cihazlara İvme Kazandıracak! - eren ertem - ernertm - habertekno

Söz konusu teknolojinin kaba tabiri “elektronik kâğıt veya parlayan kağıt” olarak dile getiriliyor. Her ne kadar doğrudan akıllı cihazlar ile kullanılabilmesi mümkün olmasa da bilim insanları, bu çalışma sonucunun eğimli ekranların teknolojisini tümden değiştirebileceğini ve daha yetenekli ekranları ortaya çıkartabileceğini vurguluyor.

Yapılan açıklamalarda detaylı bilgiler yer almasa da kabaca anlatılanlar, karanlıkta ışık sağlayabilen bir kâğıt meydana getirdikleri, bunu ise nano selüloz partiküllerinin enerji emilimleri noktasında farklı bir çalışma ile gerçekleştirdikleri üzerine şekillenmiş durumda.

Bu atılımın eğimli ekran gelişimi için ne denli öneme sahip olabileceği ise şu an yoğun olarak kullanılan quantum dots teknolojisinin yerini alabilecek niteliği barındırması olarak açıklanıyor. Nano selüloz yapısı ile eğimli ekranlar, quantum dots teknolojisine sahip ekranlara göre çok daha verimli sonuçlar oryaya koyabilecek. Bu verimliliklerin başlıca olanları ise enerji tüketimi, eğim derece yelpazesi genişlemesi ve minimum ısı oluşturması olarak sıralanıyor.

Şu an için sadece laboratuvar ortamında kendini gösteren elektronik kâğıt teknolojisi, öyle görünüyor ki önümüzdeki yıllarda başlıca ekran üretici firmaların da ortak çalışmalarıyla, yeni teknolojilerin zeminini hazırlayabilecek potansiyele sahip.

Haberi Okumaya Devam Et
Reklam
Bunlara da bakabilirsiniz:
Haber Yorumları

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla Bilim Haberleri

En Son Haberler

Netflix Barack Obama, Michelle Obama
Fortnite Android
Nokia X6

Akıllı Telefon Haberleri ve İncelemeleri

Nokia X6 Özellikleri & Çentikli Ekranlı Nokia X6 Duyuruldu

Yazar: 17 Mayıs 2018
Honor 10

Akıllı Telefon Haberleri ve İncelemeleri

Honor 10 Özellikleri, Fiyatı ve Honor 10 Karşılaştırmaları!

Yazar: 17 Mayıs 2018
OnePlus 6

Akıllı Telefon Haberleri ve İncelemeleri

OnePlus 6 Özellikleri, Fiyatı, Çıkış Tarihi ve OnePlus 6 Karşılaştırma

Yazar: 16 Mayıs 2018

Popüler Haberler

Üste çık