Yeni iPhone Uygulaması ile Gizliliğinizi Kontrol Edin!

Yeni iPhone Uygulaması

2015 yılında yayınlanan bir güvenlik raporu, iPhone kullanıcılarını endişelendirmeye yetmişti. Zira yayınlanan bilgilere göre çeyrek milyon iPhone kullanıcısı, zararlı yazılımlar tarafından etki altına alınmıştı. Yeni iPhone uygulaması ise, tam da bu noktaya hitap eden bir özellik sunuyor!

Yeni iPhone uygulaması, izlenip izlenmediğinizi söylüyor!

Günümüzde zararlı yazılımlar, daha çok cihazı arka planında çalışarak, istediği verileri çalmak amacı ile aktivitesini sürdürüyor.

Tabii ki söz konusu bu zararlı yazılım aktiviteleri, büyük çoğunlukla jailbreak uygulanmış iPhone modellerini kapsıyor. Keza yayınlanan iPhone uygulaması da, jailbreak yapılmış iPhone modellerinin sağlık durumunu gösteriyor.

Yeni iPhone Uygulaması

 

Alman güvenlik uzmanı Stefan Esser tarafından kodlanan System and Security Info isimli yeni iPhone uygulaması, jailbreak yapılmış cihazı tarıyor ve eğer sistemde olağandışı bir aktivite keşfederse, kullanıcıya bildiriyor. Bu olağan dışı durumlar, zararlı yazılımların aktiviteleri ile örtüşüyor.

Uygulamanın kullanımı ise oldukça basit gibi görünüyor. Yeni iPhone uygulaması System and Security Info’yu yükleyen kullanıcılar, jailbreak yaptıkları iPhone modelini taratabilir. Eğer tarama sonucunda elde edilen değerler yeşil rengine sahipse, bahsi geçen çeyrek milyon zararlı yazılım barındıran iPhone modeline sahip olmadığınız anlamına geliyor. Lakin, sonuç bu şekilde ortaya çıkmazsa, zararlı yazılım taşıyan bir iPhone kullandığınızı belli ediyor.

Uygulamanın tarama işlemi ise, yaklaşık 20 dakika sürüyor. Bununla beraber jailbreak uygulanmamış cihazlar ile de kullanılan System and Security Info, eğer bilginiz dışında bir jailbreak uygulanmışsa, bu bilgiyi de gösteriyor.

 

>> Yeni iPhone uygulaması System and Security Info ile ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here