Yeni iMac Intel Xeon İşlemci ile Gelebilir!

Apple'ın bu yıl duyuracağı yeni iMac modeli, Intel Xeon işlemci alternatifleri ile birlikte satışa sunulabilir. İşte detaylar!

iMac 5k

Mac tarafında sessiz kalması ile eleştirilen Apple, içinde bulunduğumuz yıl kapsamında yeni Mac modelleri ile tüm bilgisayar ailesini yenileyecek gibi görünüyor. Bu yeniliklerden yeni iMac modeli de nasibini alacak. Ortaya atılan iddialara göre Apple, yeni iMac modellerinde Intel Xeon işlemci seçeneklerini de sunmaya başlacak.

Yeni iMac ile Xeon işlemci seçenekleri gündeme gelecek!

Tayvan’daki tedarikçilerden elde edildiği söylenen bilgilere göre Apple, önümüzdeki aylarda iMac modellerinde güncellemeye gidecek. Bu güncelleme ile birlikte, profesyonel alana hitap eden ve yüksek donanım gücü sunan özelleştirmelerle yeni iMac modelleri piyasaya sürülecek.

yeni iMac

Digitimes tarafından yapılan açıklamalara göre ise Apple, çoktan yeni iMac üretim bantlarının hazırlığına başlamış durumda. Gelen bilgilere göre ise yeni iMac’in donanım seçenekleri arasında; Xeon E3-1285 v6 işlemci, 16GB ve 64GB aralığında ECC RAM ve 2TB boyutuna kadar NVM Express PCI-e SSD yer alacak. Söz konusu bu donanımların, sadece 27-inç büyüklüğünde ekran taşıyan iMac’te yer alacağı tahmin ediliyor.

Grafik tarafında ise net bir bilgi bulunmuyor ancak AMD’nin güncel grafik kartlarının tercih edileceğine ilişkin beklentiler mevcut.

Paylaş
Eren Ertem

1997 yılında, Commodore 64 klavyesi ile tanıştığı teknoloji dünyasında yoluna, TED kolejinden sonra İngilizce eğitimli Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak devam ediyor. Birçok farklı basılı ve elektronik yayıncılık sektöründe çalışmış olan Eren Ertem, C programlama dili, Java programlama dili ve elektronik yayıncılık editörlüğü ile ilgili eğitim setleri hazırlamıştır.

Popüler Bilim üzerine araştırmalarına ve yazılarına editör olarak devam ederken, öte yandan da 1947 Roswell konusu ile ilgili araştırma kitabını ve Alacaklı romanını yazıyor.