Yeni Bir Materyal Sayesinde Kanal Tedavisi Son Bulabilir!

Yeni yaşanan bir gelişme ile zarar görmüş bir diş kendi kendini tedavi edebiliyor ve kanal tedavisini gereksiz hale getirebiliyor. İşte detaylar!

Kanal Tedavisi

Harvard ve Nottingham Üniversitesi’nin beraber yürüttüğü proje kapsamında araştırmacılar, dolguları canlandıran kök hücreler oluşturmaya çalışıyor. Günümüzde milyonlarca insan diş hekimlerine giderek dolgu yaptırıyor ve daha da kötüsü, ciddi anlamda zarar gören dişler için kanal tedavisi uygun görülüyor. Kanal tedavisinin de ne kadar zahmetli ve acı verici bir tedavi olduğundan bahsetmeye de gerek yok.

Üstelik yapılan bazı dolgular ne yazık ki kısa bir süre dayanıyor ve böylece dişler de korumasız hale geliyor. Tüm bu terslikleri önlemek ve acı veren kanal tedavisini sonlandırmak adına harekete geçen araştırmacılar ise dişleri canlandırıp iyileştiren bir dolgu üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Bahsi geçen dolgu tıpkı bilindik dolgular gibi dişe yerleştiriliyor. Yani bu yeni dolgu için ekstra bir işlem gerekmiyor.

Kanal Tedavisi

Gelecekte kanal tedavisi gereksiz olacak gibi görünüyor!

Yapılan araştırmalar sonucunda bulunan bu dolgu materyali üzerindeki çalışmalar hızla devam ediyor. Araştırmacıların söylediğine göre söz konusu dolgu gelecekte dişleri iyileştirmesi ve dolgu işlemindeki hata payını düşürmesi sayesinde mükemmel bir tedavi yöntemi olabilir ve kanal tedavisi de bu mükemmel buluş sayesinde tarihe karışabilir. Üstelik bu dolgunun hata payını düşürüyor olması sık sık dolgu yenileme derdini de ortadan kaldırabilir. Böylece dişçi koltuğuna büyük zaman ayıran kişiler de rahat bir nefes alabilir.

Paylaş
Merve Öziş
Merve Öziş, 2012 yılında Anadolu Üniversitesi İngilizce İktisat bölümüne başladı ve 2013 yılından bu yana makale yazıyor. Birçok elektronik yayın yapan medyada çalışmalar yapmış olan Merve Öziş, son olarak da özellikle teknoloji ve bilim ile yakından ilgileniyor ve bu konularda yayınlanan araştırmaları takip ediyor.