Yeni Bir Görüntüleme Metodu ile Yaşayan Beyindeki Gen Hareketleri Görülebiliyor!

Yaşayan beyindeki gen hareketleri görüntülemesi için araştırmacıların bulduğu bu yeni metod, Alzheimer tedavisinde de yararlı olabilir. İşte detaylar!

gen hareketleri

Bilim insanları ilk kez yaşayan beyindeki gen aktivitelerini görüntülemenin yolunu buldu. Bulunan bu yeni metod sayesinde Alzheimer hastalığının tedavisi için yararlı veriler edinilebilir. Bunun yanı sıra şizofreni ve diğer nörolojik hastalıkların tedavisinde de gen hareketleri görüntülemesi sağlayan bu metod ciddi anlamda yararlı olabilir.

Araştırmacılar bu metodu bulurken proteinlerin etrafındaki DNA sarmallarına sıkı sıkı sarılan ve onları düzene sokan moleküllere odaklandı. Bu noktada DNA’yı ip, proteinleri de yumak olarak düşünebiliriz. Bu moleküllere verilen isim ise Histone Deacetylase yani HDAC. Araştırmalarda Alzheimer hastalığında bu HDAC’ler beynin hafızayı düzene sokan kısmında görülüyor.

Gen hareketleri görüntülemesi için birçok deney yapıldı!

Gen hareketleri görüntülemesi hususunda ciddi çalışmalar sergileyen araştırmacılar HDAC’lerin nasıl çalıştığı hakkında da birçok deney gerçekleştirmiş durumda. Bu noktada 8 sağlıklı hasta üzerinde yapılan beyin taramaları insan beyninin nasıl çalıştığı hakkında bize birçok bilgi veriyor. Özellikle beyindeki enzimlere odaklanmış olan araştırmacılar birçok hastalığın sebebini ve çözümünü bulma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

gen-hareketleri

Bu noktada elbette enzimleri tanımak ve nasıl çalıştıklarını anlamak son derece önemli. Araştırma kapsamında araştırmacılar HDAC enzimlerinin tahmin edilenden çok daha tutarlı olduğunu belirtiyor. Bu durum da beyin hastalıkları konusunda çok daha ileriye gidebileceğinin habercisi diyebiliriz.

Yeni metod kusursuz değil!

Araştırmacılar tarafından bulunan bu yeni gen hareketleri görüntüleme metodu elbette kusursuz değil ancak bu konuda atılan ilk adım. Bu nedenle de aslında oldukça büyük bir önem taşıyor. Şimdilik araştırmaların başında olduğunu belirten araştırmacılar günden güne bu konuda daha fazla ilerleyeceklerini ve daha net bilgiler elde edeceklerini düşünüyor. Araştırmacılar için bu her ne kadar küçük bir adım olsa da insanlık için oldukça büyük bir adım diyebiliriz.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here