Microsoft’ un açıklamasına göre Windows 10 son kullanıcıya ulaşana kadar herhangi bir yeni Lumia modeli duyurusu gerçekleşmeyecek. Ama durumun böyle olması sızıntı bilgilerin gelmesine de engel olmuyor.

Yeni Amiral Gemi Microsoft Lumia Modeli Detaylanıyor! - habertekno.com - habertekno - güncel teknoloji haberleri

Daha önce Microsoft kanadından Windows 10’ un kullanıcılara açılmasının ardından “Cityman” ve “Talkman” isimli iki farklı Lumia modeli duyurulacağı öne sürülmüştü. Bu cihazlardan “Cityman” üst seviye bir Windows akıllı cihaz olacakken, “Talkman” ise orta segmente hitap edecek bir ürün olacağı iddia edilmekteydi. Son olarak bu sızıntılara amiral gemi Cityman Lumia olacağı düşünülen modelin, teknik detayları hakkında bilgiler paylaşıldı.

Bilindiği gibi Windows 10 ile birlikte tüm cihazlarda aynı Windows yapısı kullanıma geçecek. Bu durumda özellikle akıllı cihazlar için çok geniş kullanım alanları oluşturabilecek yetenekler kazandırıyor. Zira Windows 10 ile akıllı cihazlar, büyük ekranlar ile birlikte kullanıldıklarında destekli uygulamaların masaüstü Windows deneyimi sunacağı da yine önemli başlıklardan. Dolayısıyla yeni Lumia amiral gemi modeli olacak Cityman’ de bu yetenekleri kullanıcı deneyimine yansıtabilmek için güçlü donanımlarda gelecek gibi görünüyor. Öyle ki gelen bilgilere göre yeni Lumia amiral gemisi, 5.7-inçlik Quad HD ekran, 64-bit sekiz çekirdekli yüksel ihtimalle Qualcomm Snapdragon 810 işlemci, 3 GB RAM ve 32 GB dâhili depolama alanına sahip olacak.

Bunlara ek olarak 20 mega piksel çözünürlüğe sahip arka kamera, 5 mega piksek çözünürlükte ön kamera ve 3,300 mAh değerinde batarya barındıracağı da yine söylentiler arasında.

Talkman isimli orta segment cihaz ile ilgili olarak ise belirtilenler 5.2 veya 4.7 inç boyutlarında ekrana sahip yine benzer çözünürlük sunan Quad HD bir ekran ile geleceği yönünde. İşlemci tarafında ise yine Qualcomm imzası taşıyacak bir işlemci öngörülürken, detaylarla ilgili herhangi net bir bilgi bulunmuyor.

Öyle görünüyor ki Microsoft, Windows 10 ile birlikle oldukça temiz bir kullanıcı deneyimi yaşatabilecek Lumia cihazlar üzerinde çalışıyor. Zira söz konusu sızıntı haberler gerçek ise özellikle amiral gemi modeli Lumia ile Microsoft, piyasadaki rakipleriyle kıyasıya bir mücadele içerisine girebileceğini söylemek yanlış olmayacaktır.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here