Yeni AMD Polaris Mimarisi Detayları Paylaşıldı!

AMD Polaris Mimarisi

Nvidia tarafında duyurulan GTX 1070 ve GTX 1080 ekran kartlarından sonra, grafik dünyasının gözü AMD cephesine çevrildi. Nvidia’nın yeni kartları ile sunduğu performans artışı ciddi seviyelerde olunca, AMD Polaris mimarisine sahip kartları ile nasıl bir rekabet başlayacak, merak konusu oldu.

Ayrıca Bakınız

Apple’dan Yenilikçilik için 10 Milyar Dolar!

Henüz AMD tarafı, Polaris kartları konusunda sessizliği bozmamış olsa da yeni Polaris mimarisi ile ilgili sızıntı bilgiler, kısıtlı da olsa gelmeye devam ediyor.

AMD Polaris mimarisi ile ilgili yeni bilgiler geldi!

Daha önceden bilindiği üzere yeni AMD kartları, Polaris 10 ve Polaris 11 olarak iki farklı segmentte yer alacak. Polaris 10 üst seviye bir kart olarak konumlandırılacakken, Polaris 11 ise orta segment kart olacak. Yeni gelen bilgilerde ise Polaris mimarisi ile gelecek Polaris 10 ve Polaris 11 teknik detayları yer alıyor.

AMD Polaris Mimarisi

AMD Polaris 10 ekran kartı detayları!

AMD Polaris 10 ekran kartı ile ilgili yeni sızdırılan bilgilere göre Polaris 10; 256-bit veri yolu ile 8GB GDDR5 bellek, 2048 Stream işlemcisi ve 32 adet GCN 4.0 işlem birimi taşıyacak. Öte yandan Polaris 10 ekran kartının, 5.5 TFLOPS seviyesine ulaşabileceği iddia ediliyor.

AMD Polaris 10 ekran kartı fiyatı ile ilgili aktarılan bilgiler ise kartın, 299 Dolar seviyesinde olacağı yönünde şekilleniyor.

AMD Polaris 11 ekran kartı detayları!

AMD Polaris 11 ekran kartı için ise sızdırılan bilgiler Polaris 11’in; 128-bit veri yolu ile 8GB GDDR5 bellek, 14 adet GCN 4.0 işlem birimi, 896 Stream işlemci ve 2.5TFLOPS performansına çıkabileceği yönünde beliriyor.

AMD Polaris 11 fiyatı ile ilgili ise, henüz bir iddia ortaya atılmış değil.

Sızdırılan bu AMD Polaris mimarisi taşıyan ekran kartları detaylarına göre AMD Polaris 10 ve Polaris 11 ile beraber, Nvidia GTX 1070 ve GTX 2080’in performans olarak altında kalıyor.

Yorumlamalara göre AMD, yeni nesil Polaris kartları ile Nvidia tarafıyla performans yarışına girmek yerine, önceki AMD kartlarının performansını, daha uygun fiyatlar ile kullanıcılara sunmaya çalışacak.

Yeni AMD Polaris 10 ve AMD Polaris 11 kartlarının piyasada ne zaman yer alacağı bilgisi de yine bilinmeyenler arasında.

 

>> Yeni AMD Polaris 10 ve AMD Polaris 11 ile ilgili sizin beklentileriniz hangi yönde?

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here