Yazılım Mühendisliği İçin Tecrübe Bilgiden Daha Önemli!

Yazılım mühendisliği en zor mühendislik dallarından bir tanesidir. Bu meslek dalında tecrübe edinmek her şeyden önemlidir! Neden mi? İşte detaylar!

Yazılım Mühendisliği

Tecrübe sadece yazılım mühendisliği mesleğinde değil aynı zamanda mühendisliğin her dalında büyük önem taşımaktadır. Ancak yazılım mühendisliğinde eğitimin veremeyeceğini tecrübenin verdiğini kanıtlayan üç şey vardır.

Yazılım Mühendisliği

Yazılım mühendisliği mesleğinde tecrübenin önemli olduğunu kanıtlayan 3 şey!

1) Genelleme: Okulda verilen eğitim ve gözlemler kişileri ancak bir noktaya kadar götürebilir. Yazılım mühendisliğinde küçük bir problemi çözerken bile hangi araçlara ihtiyaç olduğunu bilmekse tecrübe ile birlikte gelebilecek bir şeydir. Genelleme sayesinde de bu süreçte neyi ne zaman yapacağını bilmek mümkün hale gelirken tecrübenin ne kadar büyük adımlar attırdığını da görmek mümkün olacaktır.

yazilim-muhendisligi

2) Risk alabilme: Hayatın her anında birçok hata yapabiliriz ancak bu umutsuzluğa kapılmak anlamına gelmemelidir. Aynı şekilde yazılım mühendisliği de başlarda birçok hataya yer verebilir ve mühendis adayları yaptıkları hatalar nedeniyle risk almaktan kaçabilir. Ancak tecrübe sayesinde bunu da aşmak mümkün olabilir ve günden güne yapılan hatalar yerini daha güzel işlere bırakabilir.

3) Uzmanlaşma: Sizce okuldaki dersleri kaçırmayıp kafasını kitaplardan ayıramayan biri mi yoksa bu işin içinde olan kişilerin yanında çalışan ve onlardan her an bir şeyler öğrenmeye çalışan biri mi daha iyi bir yazılım mühendisi olur? Elbette okuldaki ve kitaplardaki bilgiler de büyük bir yol kat etmeyi sağlar ancak her alanda olduğu gibi işi bilen birilerinden öğrenmek her zaman daha büyük bir avantaj sağlar. Bu nedenle tecrübesi fazla olan kişinin yazılım mühendisliğinde daha iyi işler başaracağını söyleyebiliriz.

Paylaş
Merve Öziş

Merve Öziş, 2012 yılında Anadolu Üniversitesi İngilizce İktisat bölümüne başladı ve 2013 yılından bu yana makale yazıyor. Birçok elektronik yayın yapan medyada çalışmalar yapmış olan Merve Öziş, son olarak da özellikle teknoloji ve bilim ile yakından ilgileniyor ve bu konularda yayınlanan araştırmaları takip ediyor.