Yaratıcı Yönünüzü Keşfetmek

Yaratıcılık konusunda kendinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Yaratıcılık konusunda elbette ki yapılması gereken birçok detay bulunuyor. Ancak bununla beraber, yapılmaması gereken şeyler de bulunuyor. Bu blog yazımızda, yaratıcı yönünüzü geliştirmek için yapılmaması gereken 3 maddeyi bir araya getiriyoruz. Bu maddeler ise şunlar olacak:

  1. Kahve içmeyi bırakın
  2. Boş zamanlarda telefona sarılmayın
  3. Modunuz düşükse kendinizi odaklanmak için zorlamayın

Yaratıcılığı törpüleyen bazı alışkanlıklar bulunur!

Beyin operasyonu diğer tüm operasyonlardan çok daha karışık ve zordur. Frontal loblar yönetim, organizasyonel fonksiyonlar ve hatta bizi atalarımızdan ayıran özelliklerden sorumlu durumda. Yönetim ve organizasyonel yeteneklerimiz için egzersiz yaptığımız takdirde de beynimizde yer alan frontal kortekste ışık yanar.

Yaratıcı fonksiyonların ortaya çıkması adına da, rüya görürken, hayal kurarken ya da bir rahatlama anında yararlanılmayan sinirsel ağlara yoğunlaşmamız gerekiyor. Bu konuda yapılan araştırmalara ve yazılan makalelere göre yaratıcılığın bir kimlik değil bir biçim olduğu söyleniyor. Yani yaratıcılık kaslarımızı geliştirmek adına egzersiz yapmadan önce, hayal kurmayı bırakmayı ve beynimizin yönetici frontal korteksini kapatmayı basitçe öğrenmemiz gerekiyor. Bu yüzdendir ki en yaratıcı ve etkileyici fikirler duş alırken ya da bir şey düşünmeden dinlendiğimizde aklımıza geliyor. Elbette tüm bu işlevleri kapatmayı öğrenirken aynı zamanda onları tekrar nasıl açacağımızı da bilmemiz son derece önemli.

1) Kahve içmeyi bırakın

Kahve, idare etmek ve yönetmek adına toplanan dikkati geliştirir ve aynı zamanda aklın biraz da serseriliğe kaymasına neden olur. Gerçekle yüzleşin, kahveyi genellikle ayık kalmak ve zihnimizi toparlamak adına içeriz. Ancak kahve içmeden bir günü geçirirseniz bu sizi biraz daha yorgun kılar ve daha da önemlisi sizi hayal kurmaya yönlendirir. İşte bu noktada da kafanızda mükemmel fikirler belirebilir. Yani yaratıcı biri olmak için kahve içmeyi bırakın!

2) Boş zamanlarda telefona sarılmayın!

Günümüzde akıllı telefonlar neredeyse her şeyimiz oldu ancak onların bizi ciddi anlamda engellediğini de bilmemiz gerek. Elbette telefon sayesinde birçok işi kolayca yapmak ve keyifli vakit geçirmek mümkün ancak yaratıcı düşünceler için telefonlar son derece büyük bir engel! Bir düşünün, telefon elinizdeyken sadece yaptığınız şeye odaklanır ve kafanızda başka düşüncelerin belirmesine izin vermezsiniz.

Örneğin yürürken telefonla uğraşmanız oldukça gereksiz. Bunun yerine kendinizle başbaşa kalarak sessiz sakin ve bol düşünceli bir yürüyüş yapmak hem sağlıklı hem de ütopik fikirler yaratmak adına güzel bir çözüm. Yani boş zamanlarınızda telefonla ilgilenmek yerine düşüncelerinize zaman ayırabilirsiniz.

3) Modunuz düşükse kendinizi odaklanmak için zorlamayın!

Modunuzun düşük olması yaratıcı olmak adına mükemmel bir fırsat diyebiliriz. Elbette herhangi bir sorumluluğunuz olmadığı takdirde bunu bir fırsat olarak değerlendirebilirsiniz. İşiniz ya da okulunuz için yapılması gereken acil işler yoksa ve modunuz da düşükse kendinizi odaklanmaya zorlamamalısınız. Birçok araştırmaya göre eğitim sistemlerinin kişileri rahatlık ve yaratıcılığa değil de odaklanmaya zorladığı ortaya çıkmıştır. Ancak siz bu durumu avantaja çevirebilir ve yapacak önemli bir işiniz olmadığında kendinizi rahatlatarak yaratıcı fikirler için düşünmeye zaman ayırabilirsiniz.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here