Yapay Zeka Teknolojisi Yeterince Akıllı Olmasa da Hala Bir Tehdit Unsuru!

Özellikle iş hayatında büyük bir yer edinen yapay zeka teknolojisi her ne kadar yeterince akıllı olmasa da hala bir tehdit unsuru!

yapay-zeka-teknolojisi

Yapay zeka teknolojisi gerçekten ne kadar akıllı ve ne kadar hızlı yol kat ediyor? Tüm bunlar dünyadaki herkesi etkileyen sorular ve onlara cevap vermek de hayati bir önem taşıyor. Üstelik bu sorulara cevap verilmesi hem halkın hem de hükümetlerin gelecekte bu teknolojiyi yeterince anlayabilmesini sağlayacak.

Şimdiden hayatımızda büyük bir yer edinmiş olan yapay zekanın kullanımı da gün geçtikçe artıyor. Yapılan araştırmalara göre yapay zeka, gelişen teknoloji ve daha fazla yatırım sayesinde şu anda eskiye oranla çok daha aktif durumda. Ancak pek çok konuda gelişmiş olsa da yapay zeka genel zekaya oranla inanılmaz oranda sınırlı durumda.

Günümüzde yapay zekayı pek çok alanda görüyoruz. Özellikle oyun dünyasında kendini daha fazla göstermiş olan yapay zeka şimdiden popüler birçok oyunu fethetmiş durumda. Ancak elbette bu yapay zekanın yeterince iyi olduğunu göstermiyor. Zira oyunlar gerçek bir dünya değil ve bir şehrin ulaşımını yönetmek çok daha zor bir iş. Yapay zeka da şu anda bunu yapabilecek düzeyde değil.

yapay-zeka-teknolojisi

Yapay zekanın etkileri bizi daha az mı endişelendirmeli?

Yapay zekanın şu anda sesli çeviri konusunda yetenekli olduğunu söylemek mümkün olsa da hala şakalar yapabilen, alaycılığı anlayabilen ve günlük bir konuşmayı çevirebilen bir teknoloji olduğunu söyleyemeyiz. Elbette bu yeteneği ölçmek için de iyi bir yol yok. Peki, bu durum yapay zeka teknolojisinin topluma etkileri hususunda daha az endişelenmemiz gerektiği anlamına mı geliyor?

Ne yazık ki bu anlama gelmiyor. Şu anda en gelişmiş yapay zeka teknolojisi bile yeterince akıllı olmasa da hayatımızda ve iş dünyasında önemli bir yer ediniyor. Bu hafta yayınlanmış olan bir araştırmada 12 yıl içerisinde dünya çapındaki 800 milyon işin akıllı makinelere karşı tehdit altında olduğu ortaya çıktı. Yani yapay zekanın dar bir kullanım alanı olsa da bu insan hayatını ciddi anlamda etkileyecek.

Yapay zeka teknolojisi iş hayatını nasıl etkileyecek?

Bir bilgisayarın işlerinizin büyük bir kısmını yaptığını düşünün. Bir süre sonra işleri bilgisayar hallettiği için belki de çalışmanıza gerek kalmayacak. Ancak bu sizin iş hayatınızın sonu olabilir. Elbette şu an için böyle bir durum söz konusu değil ancak yine de hepimiz tehdit altındayız. Yapay zeka teknolojisi ile ilgili bu sorular da kısa bir süre içerisinde yanıt bulmayacak gibi görünüyor.

Bu konudaki soruları düşünüp cevaplamak elbette çok zor olacak ve yapay zeka tamamen gelişmemişken bile bu kadar hayatımızın içine girmiş durumdaysa bu büyük bir tehdit demektir. Makineler geliştikçe bizler aptal olmayı göze alamayız. Aksi takdirde yapay zekanın gerçekten de dünyayı ele geçirdiğine şahit olabiliriz.

Konu ile ilgili olarak daha önce de Elon Musk insanlığın yapay zekadan kurtulma yüzdesini vermedi detaylar gündeme gelmişti. Yaşanan tüm yeni gelişmeleri Haber Tekno popüler bilim haberleri içerisinde aktarmaya devam ediyor olacağız.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here