Yapay Zeka Sürecinde Yaşanan Gelişmeler ve Zorluklar!

Günümüzde yapay zeka teknolojik ve bilimsel gelişmeler arasında önemli bir başlık haline gelmiş olsa da yapay zekayla yüzleşmek hiç de kolay sayılmaz.

Yapay Zeka

Google’ın tabir ettiği üzere yaşamakta olduğumuz ilk yapay zeka çağı, aslında beklentilerin altında kaldı diyebiliriz. Ancak bunun nedeni teknolojilerin yetersiz olması değil, filmlerde izlediğimiz gibi konuşan bilgisayarlar ya da robotlar bekliyor olmamız. Yani aslında şu anda yapay zekada gelinen nokta yeterli sayılabilecek düzeyde. Zaman içerisinde gelişen teknoloji ve edinilen bilimsel veriler sayesinde bu teknoloji elbette çok daha iyi yerlere gelebilir.

Yapay zeka için öncelikler veriler gerekiyor!

Hepimizin bildiği üzere yapay zekanın istenen düzeye ulaşabilmesi için milyonlarca veriye ihtiyacı var. Ancak bir makineye ya da daha doğru tabirle bir teknolojiye veri aktarımı yapmak kesinlikle kolay bir iş değil. İnsanlar ise bu durumun anında gerçekleşmesini ve yapay zekanın anında istedikleri gibi olmasını istiyor. Bu durum da beklentilerin yüksek getirilerin ise düşük olmasına sebebiyet veriyor. Bu sorunun çözümü ise zaman!

yapay-zeka-surecinde-yasanan-gelismeler-ve-zorluklar-1

Bir insanın bir şeyler öğrenmesi adına neler yapılması gerektiğini bir düşünün. Bu insanı öğrenmesi için ne kadar zorlayabilirsiniz ya da onun kafasına bir şeyleri zorla nasıl sokabilirsiniz? İşte bu noktada yapay zekayı da tıpkı bir insan gibi düşünebilir ve öğrenmesi için zamana ihtiyacı olduğunu kabullenebilirsiniz.

Çoklu görevleri yapabilme yeteneğini kazanması önemli!

İnsanlar bile aynı anda birden fazla oyunu öğrenemez ki bu bir yapay zekadan kesinlikle beklenmemesi gerekecek bir şeydir. Öncelikle oyun oynamak gibi çoklu görevler için yapay zeka sinir ağlarına sahip olmalıdır.

Bunun için de ayrı derin öğrenme sistemlerinin birbirine bağlanması gerekir. Bu konuda çalışmalar yapan bilim insanları son yıllarda bu konu ile yakından ilgileniyor ve çeşitli deneyler ile çalışmalarını test ediyor.

Derin öğrenme yani deep learning konusundaki şu haberimize de bakabilirsiniz: Deep Learning & Derin Öğrenme Nedir?

yapay-zeka

Söz konusu çalışmalarda özellikle derin öğrenme üzerinde duran araştırmacılar yapay zekanın kısa bir süre içerisinde gelişmesi için büyük çaba sarf ediyor. Yakın zamanda şimdikinden çok daha iyi bir durumda olacağı tahmin edilen yapay zeka teknolojisi, şimdilik daha önce de söylediğimiz gibi ilk çağlarını yaşıyor. Bu teknolojiyi yeni doğmuş bir bebek gibi düşünmeniz mümkün. Tıpkı bir bebek gibi günden güne büyüyen ve büyürken çevresindeki takviyeler sayesinde yeni şeyler öğrenen bu teknoloji, bundan birkaç yıl sonrasında karşımızda kanlı canlı dikilebilir. Belki de bu teknoloji doğru çevrede ve doğru şekilde kullanılırsa şimdi bile çok daha iyisini yapabilir!

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here