Yapay Zeka CAPTCHA

Bilgisayar algoritmaları insan ya da hayvan yüzleri gibi belirli kalıpları algılamada çok daha iyi bir hale geldi. Ancak bilgisayarları bazı şeyleri tam olarak yapamadığını düşündüğümüz bir zamandayız. Algoritmalar bazen anlamsız şeyler ortaya çıkarabilmektedir ve bu nedenle sokak işaretleri ile bir insan görüntülemeyi başarmak bile mümkündür. Ayrıca algoritmalar tanıdık görüntüler bozulduğunda ya da gürültüye gömüldüğünde pek de iyi sonuçlar vermiyor. Bu da bizi metin tabanlı olan CAPTCHA’ya güvenmeye itiyor. Zira CAPTCHA korumalı bir sisteme girmeye çalışanın bilgisayar mı yoksa insan mı olduğunu kanıtlamaya çalışan bir sistem.

captcha

Aslında bu zamana kadar CAPTCHA’ya güvenmiştik desek daha doğru olur. Zira görünüşe göre bir algoritma küçük bir çaba ile CAPTCHA’yla kolayca başa çıkabiliyor. Ayrıca bu algoritma genel metin tanımayı da yönetebiliyor.

Görsel kortekste farklı nöron grupları birbiriyle iletişim kurar ve bu şekilde nesne görsel olarak oluşur. Ancak görseller bazen çeşitli şekillerde manipüle edilebilir ancak harfler her zaman tanınacaktır. Bu noktada CAPTCHA’nın güvenlik sistemini geçmeyi deneyen ekip beynin yaklaşımını taklit etmeye çalıştı. Nesneleri tanımlayan özellikler çıkarıldı ve objeler fiziksel yakınlıklarına göre havuzlara gruplandı. Bu havuzlar da diğer havuzlar ile bağlantı kurarak diğerlerinin özelliklerinden etkilendi ve yine gruplar oluştu.

Yapay Zeka CAPTCHA
Nesne hipotezinde fiziksel anlam olarak yakın özellik tanıma birimlerinin sırasıyla oluşumunun gösterimi

CAPTCHA nasıl alt edildi?

Ekip CAPTCHA’yı alt etmek için çalışırken bazı örnekleri kendi bilgisayarlarındaki yazı tipleri ile karşılaştırdı. Georgia yazı tipi makul bir yaklaşım olarak belirlendi ve sonrasında algoritmaya beş örnek gösterildi. Bir karakter seviyesinde % 94’ten fazla oran harf doğruluğunu sağlamak için yeterliydi. İnsan doğruluğunun % 87 olduğunu düşünürsek yazılımın küçük oranda bile doğru yönetilmesi güvenliğin anlamsız olduğu anlamına gelecektir.

Söz konusu sistem yalnızca CAPTCHA değil aynı zamanda pek çok ünlü sistemi de yönetmeyi başardı. pek çok web sitenin önemli bir güvenlik sistemine sahip olması gerektiğini düşünecek olursak bu verimliliğin ciddi bir sorun teşkil ettiğini söylemek mümkün.

Daha genel konuşacak olursak, bu durum yapay zeka için son derece büyük bir adım olabilir. ancak elbette yapay zekanın gerçek zekadan tamamen soyutlanmaması gerektiği savunuluyor. Pek çok araştırmacı yapay zekanın orijinal ilhamına dönmenin iyi bir fikir olduğunu düşünüyor.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here