Yapay Kıllar Geleceğin Robotlarına Yeni Hisler Verebilir mi?

Bir gün robotların ciltlerinde hafif bir esinti hissetmesi mümkün olabilir mi? Yapay kıllar sayesinde bu sorunun cevabı evet olabilir!

Mikrop ve pek çok dış etkenden bizi korumak adına cildimiz mükemmel bir sensördür. Hafif bir esintiden keskin bir tokata, sıcaklıktan neme kadar cildimiz sayesinde her şeyi hissedebiliriz. Araştırmacılar da eksik uzuvların yerine sofistike robotlar ya da protezler üretmeye çalışırken aynı zamanda cilt yeteneklerinin kopyasını nasıl yapacaklarını çözmeye çalışıyor. Malzeme bilimci He Xiaodong ve Çin’in Harbin Teknoloji Enstitüsü’ndeki çalışma arkadaşlarının bu konuda bir fikri var: yapay kıllar.

Araştırmacılar, vücudumuzun %95’ini kaplayan ve sinirlere sinyal gönderen kılları taklit eden bir cihaz inşa etti. Ancak kılların yerine aynı insan kılına benzeyen, 30 mikrometre kalınlığında teller kullandı. Ancak bu teller, insan kıllarındaki gibi hareket ya da baskı duygusuna sahip değil. Bunun yerine teller, bir ya da daha fazla kılın yeri değiştirildiğinde manyetik alanda oluşan değişimlere yanıt veriyor. Zira bu teller küçük bir elektrik şarjı sayesinde bir manyetik alan yaratıyor. Eğer bu tellerin yeri değiştirilirse de manyetik alan değişim gösteriyor.

yapay-killar

Yapay kıllar etkileyici bir duyarlılığa sahip!

Xiadong grubu, yapay kıllar için ürettiği bu cihazın etkileyici bir duyarlılık menziline sahip olduğunu ifade etti. Cihaz, 50 Newton ağırlığına dayanırken ayrıca bir de sineği tespit etti. Ayrıca farklı yöne sürüklenen nesneleri de hisseden bu cihaz hafif esintiyi de tanımlayabildi. Araştırmacılar bu noktada anahtar yeniliğin tel seçimi olduğunu belirtiyor. Söz konusu cihaz için iletken bir kobalt alaşımından yapılan cam kaplı tellerin de bu noktada mükemmel bir seçim olduğunu vurguluyor.

Kullanılan teller son derece güçlü ve esnek oldukları için ciddi bir dayanıklılık sergiliyor. Araştırmacılar özellikle dayanıklılık konusunda titiz hareket ediyor ve bu konuda pek çok test yapıldı. Neyse ki yapay kıllar tüm bu testleri başarılı bir şekilde geçti. Pek çok araştırmacı bu cihaz hakkında yorum yaparken algılama aralığı en fazla dikkat çeken nokta haline geldi diyebiliriz.

Çok yakın bir zamanda robotlar üzerinde tıpkı bizimkiler gibi kıllar görmemiz mümkün olabilirken aynı zamanda bu yapay kılların hissiyata sahip olması da mümkün hale gelecek. Belki de gelecekte aramızda dolaşan robotları insanlardan ayırt edemeyebiliriz.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here