Yaani Arama Motoru Turkcell Tarafından Kullanıma Sunuldu!

Yerli arama motoru çalışmaları kapsamında daha önce ortaya çıkan Yaani, Turkcell tarafından kullanıma açıldı. İşte Yaani arama motoru!

Yaani Arama Motoru

Turkcell, bugün düzenlediği özel bir etkinlik ile hazırladığı yeni arama motoru Yaani’yi duyurdu. Şu an için sadece iOS ve Android tarafında mobil uygulama olarak kullanıma sunulan Yaani arama motoru, kullanıcıların beğenisine sunulmuş oldu.

Turkcell’in yerli arama motoru girişimi Yaani aktif oldu!

Aslında daha önce Turkcell’in Yaani ismi ile bir arama motoru projesi üstünde çalışmalar yaptığı ile ilgili detaylar çıkmıştı. O dönemler Rus arama motoru Yandex ile bir işbirliği olacağı ile ilgili de bilgilere erişilmişti.

Üzerinden geçen uzun bir zaman sonra nitekim Yaani, Android ve iOS cihazlar için yayınlandı. Şu an için masaüstü tarafında bir etkileşim sunmayan Yaani, ilk etapta mobil platformlarda aktif olacak. Mobil platformda da çalışmaların yapıldığı ancak önümüzdeki birkaç aydan önce sadece mobil uygulama olarak hizmet verileceği bilgisi de mevcut.

Yaani Arama Motoru

Turkcell tarafından geliştirilen bu uygulama, yine Turkcell kullanıcıları için bir internet sürprizine de sahip. Açıklanan bilgilere göre App Store ve Android Play Store üzerinden Yaani indiren bir Turkcell abonesi, 1GB mobil internet hakkı kazanacak. Ancak sadece 1 hafta ve yılda sadece 1 kez kullanılabilecek bir hediye olduğunu da belirtelim. Ayrıca Turkcell aboneleri, Yaani’yi yükledikleri zaman elde ettikleri 1GB internet hediyesine ek olarak Yaani’yi kullandıkları zaman da bir ek 1GB hediyesi ile daha karşılanacak. Öte taraftan Kaan Terzioğlu tarafından yapılan açıklamalara göre Yaani, Turkcell abonelerinin internet kotasına dahil olmayacak.

Turkcell tarafından iddia edilenlere göre Yaani, ülkemizde arama motoru kullanım oranı seviyesinde yüzde 25’e ulaşacak bir arama motoru olacak. Elbette ki bu açıklama, Turkcell tarafının beklentileri olarak sınırlı kalıyor.

Paylaş
Eren Ertem

1997 yılında, Commodore 64 klavyesi ile tanıştığı teknoloji dünyasında yoluna, TED kolejinden sonra İngilizce eğitimli Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak devam ediyor. Birçok farklı basılı ve elektronik yayıncılık sektöründe çalışmış olan Eren Ertem, C programlama dili, Java programlama dili ve elektronik yayıncılık editörlüğü ile ilgili eğitim setleri hazırlamıştır.

Popüler Bilim üzerine araştırmalarına ve yazılarına editör olarak devam ederken, öte yandan da 1947 Roswell konusu ile ilgili araştırma kitabını ve Alacaklı romanını yazıyor.