Yaani Arama Motoru

Turkcell, bugün düzenlediği özel bir etkinlik ile hazırladığı yeni arama motoru Yaani’yi duyurdu. Şu an için sadece iOS ve Android tarafında mobil uygulama olarak kullanıma sunulan Yaani arama motoru, kullanıcıların beğenisine sunulmuş oldu.

Turkcell’in yerli arama motoru girişimi Yaani aktif oldu!

Aslında daha önce Turkcell’in Yaani ismi ile bir arama motoru projesi üstünde çalışmalar yaptığı ile ilgili detaylar çıkmıştı. O dönemler Rus arama motoru Yandex ile bir işbirliği olacağı ile ilgili de bilgilere erişilmişti.

Üzerinden geçen uzun bir zaman sonra nitekim Yaani, Android ve iOS cihazlar için yayınlandı. Şu an için masaüstü tarafında bir etkileşim sunmayan Yaani, ilk etapta mobil platformlarda aktif olacak. Mobil platformda da çalışmaların yapıldığı ancak önümüzdeki birkaç aydan önce sadece mobil uygulama olarak hizmet verileceği bilgisi de mevcut.

Yaani Arama Motoru

Turkcell tarafından geliştirilen bu uygulama, yine Turkcell kullanıcıları için bir internet sürprizine de sahip. Açıklanan bilgilere göre App Store ve Android Play Store üzerinden Yaani indiren bir Turkcell abonesi, 1GB mobil internet hakkı kazanacak. Ancak sadece 1 hafta ve yılda sadece 1 kez kullanılabilecek bir hediye olduğunu da belirtelim. Ayrıca Turkcell aboneleri, Yaani’yi yükledikleri zaman elde ettikleri 1GB internet hediyesine ek olarak Yaani’yi kullandıkları zaman da bir ek 1GB hediyesi ile daha karşılanacak. Öte taraftan Kaan Terzioğlu tarafından yapılan açıklamalara göre Yaani, Turkcell abonelerinin internet kotasına dahil olmayacak.

Turkcell tarafından iddia edilenlere göre Yaani, ülkemizde arama motoru kullanım oranı seviyesinde yüzde 25’e ulaşacak bir arama motoru olacak. Elbette ki bu açıklama, Turkcell tarafının beklentileri olarak sınırlı kalıyor.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here