Xbox One X GamePad

Microsoft, güncel oyun konsolları olan Xbox One X ve de Xbox One S modelleri için güncellemeler ile yeni özellikler katmaya devam ediyor. Kısa bir süre önce de her iki oyun konsoluna yönelik Dolby Vision desteği ile ilgili çalışmalar başladı.

Xbox için Dolby Vision desteği beta süreçlerine başladı!

Sadece bir oyun konsolu olmaktan daha çok bir eğlence merkezi olarak değerlendirilmesi istenen Microsoft’un Xbox konsolları, bu bağlamda yeni destekler kazanmaya devam ediyor. Kısa bir süre öne de insider tester olarak nitelendirilen kişiler için Dolby Vision test süreçleri başladı.

Bu destek ile birlikte Apple TV 4K ve Google Chromecast Ultra modellerine göz kırpılmış olacak. Zira hem Apple’ın hem de Google’ın bahsi geçen modelleri, bu konuda destek sunmaktalar.

HDR10 desteği ile birlikte 12-bit renk derinliğine ulaşılabileceği ifade edilirken, Dolby Vision’ın ilk destek veren uygulamaları arasında, Netflix yer alacak gibi görünüyor. Elbette ki bu desteğin gelmesi, tüm oyunlar ve uygulamaların kullanılabileceği anlamına gelmiyor. İçeriklerin de tıpkı Dolby Atmos ve HDR detaylarında olduğu gibi desteli yapıda olması gerekiyor.

Bu güncellemenin ne zaman yayınlanacağı ise şu an bilinmiyor. Zira daha önce de belirtildiği gibi şu an beta testlerine başlanmış durumda. Son olarak hem Dolby Vision hem de Dolby Atmos desteklerinin, Playstation 4 tarafında sunulmadığını da belirtmek gerekiyor. Bu konuda Microsoft, Sony’nin önünde bir süreç izliyor.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here