Xbox One X

Xbox One X oyun konsolu, en nihayetinde resmi olarak E3 2017 kapsamında tüm dünyaya duyuruldu. Daha önceleri Microsoft tarafından Xbox Scorpio (Project Scorpio) isimlendirmesi ile geliştirilen yeni oyun konsolu, tüketici tarafına One X olarak lanse edildi. Yeni Xbox One X özellikleri ile şu an için dünyanın en güçlü oyun konsolu olma unvanına sahip durumda.

Xbox One X teknik özellikleri!

Xbox One X

Xbox One X ismini taşıyan yeni Xbox oyun konsolu, şu an için teknik özellik anlamında dünyanın en güçlü oyun konsolu olma unvanına sahip. Microsoft tarafından açıklanan bilgilere göre yeni konsol, 6 teraflops’luk grafik gücüne sahip. İşlem gücüne ek olarak Microsoft, yeni model için 12GB boyutunda GDDR5 RAM tercihinde bulunmuş. Ayrıca detaylar arasında, 326 GB/sn bellek bant genişliği de yer alıyor.

Xbox One X

Microsoft tarafından özel olarak tasarlanmış Polaris GPU yani grafik kartını taşıyan konsol, 1172MHz saat frekansına sahip. Nitekim bu detayları ile Sony’nin PS4 Pro modelini teknik anlamda geride bırakmayı başarıyor. PS 4 Pro ve Xbox One X karşılaştırması adına belirtmek gerekirse PlayStation 4 Pro modelinde 4.2 teraflops grafik işlem gücü ve 911MHz saat frekansı bulunuyor. CPU tarafında ise AMD ile sıkı bir işbirliğine giden Microsoft, Jaguar mimarisi temel alan ve 8 çekirdekli yapıdan oluşan bir işlemci hazırlamış. Açıklanan bilgilere göre AMD Jaguar temelli olan bu işlemci, 2.7GHz saat frekansına sahip. Bir önceki konsol olan Xbox One S modeline kıyasla ise yine Microsoft’un verdiği bilgilere göre yaklaşık olarak %31’lik bir performans artışı bulunuyor.

Xbox One X özellikleri arasında diğer dikkat çeken detaylar, Ultra HD Blu-ray okuyucusu ve 1TB depolama alanı oluyor.

One X ile gerçek 4K deneyimi!

Project Scorpio konsolunun ilk sinyallerinin verilmeye başlandığı günden bu yana her daim Scorpio ismi, gerçek 4K oyun deneyimi ile anılmaktaydı. Nitekim resmi duyurusundan sonra da One X modelinin, tamamıyla gerçek 4K oyun deneyimi vaadini taşıması sürpriz olmadı. Nitekim sahip olduğu grafik gücü ile birlikte yeni konsol, geliştiricilerin 4K oyun çalışmalarına iyi bir platform olabileceğini göstermiş oldu.

Xbox One X

Xbox One X tasarım detaylar!

Microsoft’un yeni konsolu üzerinde ciddi bir tasarım farklılığı oluşturmadığını da dile getirme getirmek gerekiyor. Ancak Microsoft’un yeni konsolu, şimdiye kadarki en küçük Xbox olma unvanını da taşımaktan geri kalmayan bir kasa yapısına sahip. Ek olan oyun kontrolcüsü tarafında da ciddi bir tasarımsal değişiklik kendini göstermiyor.

Siyah renk modeli ile E3 2017’de duyurulan modelin, ilerleyen dönemlerde beyaz renk seçeneği ile de raflarda yer alması bekleniyor.

Microsoft tarafından yapılan açıklamalara göre yeni oyun konsolu, Xbox One S modeli için hazırlanan tüm aksesuarlara destek vermeye devam edecek. Nitekim Xbox tarafında bir konsol güncellemesi yapacak kullanıcı için sahip olduğu aksesuarlar, kullanılmaya devam edilebilecek.

Xbox One X

Tüm bunların dışında Microsoft, E3 2017 sunumunda 22 adet “exclusives” yani platforma özel oyunun haberini de vermiş oldu. Bunlarla beraber toplamda 44 adet yeni oyun, Xbox One X modeli ile birlikte kullanılabilir olacak.

Xbox One X çıkış tarihi ve fiyatı!

Son olarak Xbox One X fiyatı ve çıkış tarihi ile ilgili bilgi vermek gerekirse, Microsoft’un resmi açıklamasına göre yeni konsol, 7 kasım tarihi itibariyle raflarda olacak. Xbox One X fiyatı konusunda da yine Microsoft’un resmi bilgilerine göre Birleşik Devletler pazarı için 499 dolar etiketi kendini gösterecek. Nitekim Microsoft’un yeni oyun konsolu, piyasadaki en güçlü oyun konsolu olma unvanının yanı sıra, en pahalı oyun konsolu unvanını da eline almış olacak.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here