WordPress 5 Güncellemesi Neler Getiriyor?

WordPress 5.0 güncellemesi ve Gutenberg ile ilgili merak edilen detaylar bu haberimizde!

WordPress 5.0

WordPress 5 beta süreci resmi olarak tamamlandı ve yeni güncelleme için yayınlamalar başlamış oldu. Automattic tarafından sunulan resmi güncelleme paketi, kademeli olarak webmaster‘lara iletilmeye başlandı.

WordPress 5 özellikleri ve yenilikleri neler?

Her ne kadar doğrudan doğruya kullanıcıların ve webmaster’ları ilgilendirmiyor olsa da WordPress Rest API ile birlikte tema yapımcıları ve tasarımcılar için önemli bir adım atılmış oldu.

Bu yeni API desteği, dolaylı olarak WP kullanıcılarına etki ediyor olacak. Güncel WP temaları da bu doğrultuda yenilemelerini güncellemeler ile dağıtmaya başladı.

WordPress Gutenberg

Uzun bir süredir devam eden beta süreci sonrasında gelen en büyük yenilikler arasında da hiç şüphe yok ki yeni yazı editörü Gutenberg kendini göstermiş oldu. Tiny MCE editörü ise mazide kalan gelişemler arasında yer almaya başladı.

Blok sistemi ile yazı editörü anlayışını bir araya getiren Gutenberg güncellemesi ile kullanıcılar hem daha pratik hem de daha modern bir arayüz ile karşı karşıya olacaklar. Bu süreçte şimdiye kadar kullanılan editör için WordPress eklentileri ile ilgili de çeşitli sorunlar yaşanmaması içi daha önce Gutenberg beta süreci başlatılmış ve uzun bir süredir devam etmekte idi.

“WordPress ne zaman çıkacak?” sorusu yanıt buldu!

Yeni güncelleme 6 Aralık 2018 tarihi itibariyle resmi olarak Automattic firması tarafından dağıtılmaya başlandı. Türkçe dil desteği de update aşamasında kendini gösteriyor olacak.

Şu ana kadar güncelliğini koruyan eklentiler, anlaşıldığı kadarı ile sorunsuz bir şekilde kullanılmaya devam ediliyor olacak.

Bunların dışında geniş kitleye ulaşması ile birlikte çeşitli sorunların ve optimizasyon problemlerinin de meydana gelmesi gündemde. Bu konu ile ilgili olarak da WordPress 5.1 güncellemesi üzerinde geliştiriciler tarafından derin bir çalışma gerçekleştiriliyor olacaktır. Hatırlatmak gerekirse daha önce de WordPress’in mobil uygulamasına etkinlik özelliği güncellemesi gelmiş ve kullanıcıların ilgisini toplamıştı.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here