Haber Tekno Sosyal Medya

Windows 10 Creators Update ile Vista Desteği Sonlandırıldı

Haberler

Windows 10 Creators Update ile Vista Desteği Sonlandırıldı

Microsoft, bugün indirime sunduğu Windows 10 Creators Update ile Vista desteğini sonlandırdı. Peki, şimdi Vista kullanıcıları ne yapacak?

Microsoft, Windows 10 Creators Update‘i yayınladıktan sonra 10 yıllık eski işletim sistemi Windows Vista‘nın desteğini tamamen durdurdu. Bu desteğin sonlandırılması, Windows Vista’nın virüslere ve kötü amaçlı yazılımlara karşı savunmasız olacağı anlamına geliyor.

Vista güvenlik açıkları ile dolup taşacak

Vista için EOL, Exchange Server 2007, Office Communicator Phone Edition, Office InterConnect 2007 ve Microsoft Security Essentials artık yüklenemeyecek. Eğer hali hazırda yüklü ise yakın zamanda virüs veri tabanı güncelleştirmelerini almayacak.

Hali hazırda Vista kullananlar zaten uzun bir süredir IE9 için geniş çaplı güncelleme almıyordu. Vista’dan desteğinin kesilmesinin ardından IE9 da güvenlik güncellemesi almayacak ve savunmasız kalacak.

Oyunlarda en iyi FPS’i veren işletim sistemi olarak gösterilen Windows 7’nin ise son 3 yılı kaldı. Microsoft, Windows 7‘den desteğini 2020‘nin Ocak ayında tamamen kesecek.

Mart 2017 itibariyle, kullanıcıların yalnızca %0,72‘si Windows Vista kullanıyor. Bununla birlikte; Windows 7 %49.42 kullanım oranına Windows 10 ise %25.36 kullanım oranına sahip. Windows 7’den Windows 10’a geçiş baya sancılı olacak gibi görünüyor.

Eğer Windows 10 sahibiyseniz; Windows 10 Creators Update‘i Ayarlar>Güncelleme ve Güvenlik>Güncellemeleri Denetle bölümünden bugünden itibaren indirebilirsiniz. Güncel ve stabil bir işletim sistemi kullanmak istiyorsanız Windows 10 Creators Update‘ı mutlaka yüklemelisiniz.

Haber Yorumları

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla Haberler

En Son Haberler

En Çok Radyasyon Yayan Telefonlar

Akıllı Telefon Haberleri ve İncelemeleri

En Çok Radyasyon Yayan Akıllı Telefonlar Belli Oldu!

Yazar: 17 Şubat 2018
torrent
Nokia 7 Plus

Akıllı Telefon Haberleri ve İncelemeleri

Nokia 7 Plus Çalışır Durumda Görüntülendi!

Yazar: 16 Şubat 2018
Galaxy S9 3D Emoji

Akıllı Telefon Haberleri ve İncelemeleri

Galaxy S9 3D Emoji (Animoji) Özelliği Videoda!

Yazar: 16 Şubat 2018
Galaxy S10 konsept

Akıllı Telefon Haberleri ve İncelemeleri

Snapdragon 855’li Galaxy S10, İlk 7nm İşlemcili Telefon Olacak!

Yazar: 15 Şubat 2018

Popüler Haberler

Üste çık