Windows 10 Creators Update ile Vista Desteği Sonlandırıldı

Microsoft, bugün indirime sunduğu Windows 10 Creators Update ile Vista desteğini sonlandırdı. Peki, şimdi Vista kullanıcıları ne yapacak?

Microsoft, Windows 10 Creators Update‘i yayınladıktan sonra 10 yıllık eski işletim sistemi Windows Vista‘nın desteğini tamamen durdurdu. Bu desteğin sonlandırılması, Windows Vista’nın virüslere ve kötü amaçlı yazılımlara karşı savunmasız olacağı anlamına geliyor.

Vista güvenlik açıkları ile dolup taşacak

Vista için EOL, Exchange Server 2007, Office Communicator Phone Edition, Office InterConnect 2007 ve Microsoft Security Essentials artık yüklenemeyecek. Eğer hali hazırda yüklü ise yakın zamanda virüs veri tabanı güncelleştirmelerini almayacak.

Hali hazırda Vista kullananlar zaten uzun bir süredir IE9 için geniş çaplı güncelleme almıyordu. Vista’dan desteğinin kesilmesinin ardından IE9 da güvenlik güncellemesi almayacak ve savunmasız kalacak.

Oyunlarda en iyi FPS’i veren işletim sistemi olarak gösterilen Windows 7’nin ise son 3 yılı kaldı. Microsoft, Windows 7‘den desteğini 2020‘nin Ocak ayında tamamen kesecek.

Mart 2017 itibariyle, kullanıcıların yalnızca %0,72‘si Windows Vista kullanıyor. Bununla birlikte; Windows 7 %49.42 kullanım oranına Windows 10 ise %25.36 kullanım oranına sahip. Windows 7’den Windows 10’a geçiş baya sancılı olacak gibi görünüyor.

Eğer Windows 10 sahibiyseniz; Windows 10 Creators Update‘i Ayarlar>Güncelleme ve Güvenlik>Güncellemeleri Denetle bölümünden bugünden itibaren indirebilirsiniz. Güncel ve stabil bir işletim sistemi kullanmak istiyorsanız Windows 10 Creators Update‘ı mutlaka yüklemelisiniz.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here