Wi-Fi Router Sizi Gözetliyor Olabilir!

Her gün düşünmeden bağlandığınız Wi-Fi Router yani yönlendiricisi, sizin her hareketinizi gözetliyor olabilir. Peki, bu nasıl gerçekleşiyor?

Wi-Fi Router

İnsanlar artık neredeyse tüm zamanını Wi-Fi sinyalleri arasında ve bu sinyalleri arayarak geçiriyor. Evler, caddeler, iş yerleri ve akla gelebilecek her yerde wireless sinyalleri bilgisayarlar, giyilebilir teknoloji cihazları, akıllı telefonlar ya da tabletler için durmak bilmeden çalışıyor.

Tüm bu cihazlar bir Router yani yönlendiriciye bağlandığında veriler için birçok istek yolluyor ve internet üzerindeki tüm verileri alabiliyor. Bu veriler sayesinde Wi-Fi yönlendiricisi bağlandığı cihazlar ile daha güvenilir bir iletişim kurmak adına küçük ayarlamalar yapabiliyor. Ancak aynı zamanda insanları izlemek için de kullanılabiliyor ve bunu oldukça detaylı şekilde yapabiliyor.

Hayatımızın hiçbir noktasında eksik olmayan Wi-Fi sinyalleri sayesinde birçok bilgiye ulaşmak mümkünken insanların görüntülerine ulaşmak da mümkün hale gelmiş olabilir. Bu sinyaller sayesinde insanların birçok şekilde ve tamamen detaylı bir biçimde gözetlenmesi durumu gerçek olabilir.

wi-fi-yonlendiricisi

Wi-Fi Router dudaklarınızı bile okuyabilir!

Araştırmacılara göre insanlar Wi-Fi sinyalleri içinde yürümeye başladığında, havada parmakları ile yazdıkları yazıları görebildiklerini, nasıl yürüdüklerini kavrayabildiklerini ve hatta şaşırtıcı bir şekilde dudaklarını okuyabildiklerini iddia ediyor. Üstelik iddialara göre Wi-Fi yönlendiricisi tüm bunları farklı bir odada olsa bile yapabiliyor.

Son zamanlarda yapılan araştırmalarda Wi-Fi sinyallerinin insanları vücut şekillerine ya da nasıl hareket ettiklerine göre tanımlamak için ne şekilde kullanıldığına odaklanılmış durumda. Yapılan denemelerde iki insandan birini doğru tanımlama oranı yüzde 95 iken altı insandan birini doğru tanımlama oranı ise yüzde 89.

Araştırmalar akıllı ev ortamında kullanışlı olabilir!

Wi-Fi Router

Son zamanlarda büyük ilgi gören akıllı evlerde Wi-Fi yönlendiricisinin bu tanımlamaları ciddi anlamda işe yarayabilir. Odaya giren insanları vücut şekillerine ya da hareketlerine göre tanımlayacak olan Wi-Fi yönlendiricisi, bu şekilde akıllı ev aksesuarlarının da verimli bir şekilde çalışmasını sağlayabilir.

Elbette tüm bunlardan sonra Wi-Fi yönlendiricisinin bu yeteneklerinin bazı bilgilerin çalınmasında kullanılabileceği de düşünülüyor. Zira günümüzde siber saldırıların oranı ciddi anlamda artmış durumda ve bu da birçok internet kullanıcısı için korkutucu bir durum. Ancak araştırmacıların söylediklerine göre bu tanımlamalar kontrol altında olan ortamlarda yapılacak ve hem insanlar hem de veriler güvende olacak.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here