Wi-Fi Router Radar Olabiliyor!

Günümüzde sıkça kullanılan Wi-Fi router sizce gerçekten de güvenli mi? Bilim insanlarına bakacak olursak radar bile oluyor ve kesinlikle değil!

wi-fi router

Wi-Fi router yani Wi-Fi yönlendiriciniz şu an muhtemelen odanın bir köşesinde görünmez ışığı ve interneti ile pasif bir şekilde oturuyor. Aynı zamanda da ışığın üzerinden geçen bütün öğeler hakkında bilgi gönderiyor. Aslına bakarsanız odanın hologram bir görüntüsünü taşıyor. Yani Wi-Fi yönlendiricileri düşündüğünüzden fazlası olabilir!

Araştırmacılar daha önce görüntüler oluşturmak için Wi-Fi sinyallerini kullanmayı denedi ancak bunu göze çarpan bir yönlendirici ile yapmadılar. Münih Teknik Üniversitesi araştırmacıları da aynı işi değiştirilmemiş bir Wi-Fi yönlendiricisi kullanarak yapmıştı.

Wi-Fi Router Radar

Kurulum, yönlendirici ve hareketli bir anten arasında gerçekleştirilirken yan tarafta da matematiksel hesaplamalara yardımcı olan başka bir anten yer alıyor. Antenler doğrudan yönlendiriciden ışık topluyor ve yansıyan ışık da farklı yüzeylerin etrafından sıçrayarak dışarı gidiyor.

Wi-Fi yönlendiricileri 3D görüntüler elde edebiliyor!

Wi-Fi Router Radar

Bazı yoğun hesap ve çizimler, Wi-Fi yönlendiricisini parlak bir nokta olarak gösteriyor ve bu şekilde ön planda bir gölge oluşuyor. Yayınlanan bir araştırmaya göre de farklı mesafelerden elde edilen görüntüleri birleştirerek bu şekilde 3D görüntüler elde etmek mümkün olabilir.

Bu yöntemin elbette bazı dezavantajları var. Öncelikle bu yöntem oldukça yavaştır ve yönlendiricinin görüntü oluşturabilmesi için kullanabileceği belirli bir ışık konisi vardır. Bazı bilim insanlarının açıklamalarına göre bu iş uzun zaman alabilir ancak yine de daha fazla anten ile sayıyı sabitlemek mümkün hale gelebilir. Bu sistem de pek çok iç mekan görüntülemesi için kullanılabilir.

Araştırmacılar, drone ya da kamyona da bağlanarak çalışması muhtemel olan bu sistemin oldukça tehlikeli hale gelebileceğini iddia ediyor. Zira bu sistem sayesinde çevrenin üç boyutlu bir resmini dış dünyaya iletmek mümkün ve hassas bilgilerin de bu şekilde çalınması muhtemel olabilir. Açıkçası Wi-Fi yönlendiricileri ile kimse gerçekten güvende değil!

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here