wannacry

Bu haftanın başlarında kötü amaçlı bir yazılım ile bitcoin cüzdanlarını boşaltan WannaCry ustaları, görünüşe göre gelecekteki hareketleri daha anonim hale getirmeye çalışıyor. İtalyan bilgi güvenliği firması Neutrino’nun araştırmacılarına göre bitcoin, Monero’nun desteklediği takip edilemeyen özel dijital para birimi olan XMR ile değiştirildi. Çarşamba günü dokuz işlem sonucunda 52,2 bitcoin’in çalındığı tespit edildi. Neutrino araştırmacıları da çalınan bu bitcoin’lerin izini sürerek Monero ile ilişkili cüzdanlara gönderildikleri görüldü.

Monero, anonimlik üzerine odaklanmış olan dijital bir para birimidir. Diğer dijital para birimleri gibi cüzdan korsanlığını önlemek adına pek çok önleme sahip olsa bile Monero, işlemleri yaparken gereken imzalar için anonim şifreleme imza planı kullanır. Bu da yapılan işlemlere büyük bir gizlilik kazandırır.

wannacry

Monero, WannaCry kullanan hacker grubu sayesinde dikkat çekti!

WannaCry kullanarak NSA saldırısını gerçekleştirmiş olan Shadowbrokers adlı hacker grubu, Monero’nun dikkat çekmesini sağladı diyebiliriz. Zira Haziran ayında bu anonim hacker grubu aylık döküm hizmeti ödemeleri için Monero’yu kabul ettiğini açıkladı.

Şu anda Shadowbrokers ve WannaCry’ın arasında bir bağlantı olduğunu gösteren herhangi bir delil yok. Bazı araştırmacılar WannaCry kötü amaçlı yazılımı ile Sony’ye ve Bangladeş Merkez Bankası’na yapılan siber saldırılar arasında bir bağlantı kurmayı başardı.

Bu saldırıyı yapan grup ise Lazarus adlı hacker grubuydu. İstihbarat yetkilileri şimdi de Lazarus Grubu’nu Kuzey Kore Hükümeti ile bağdaştırıyor. Ancak ne yazık ki şu anda kimsenin elinde somut bir delil yok.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here