Ölümden Sonra

Gen ifadesi yani DNA’da depolanmış olan bilgilerin protein yada diğer molekülleri üretmek için talimata dönüştürülmesi bazı durumlarda ölümden sonra artış gösteriyor. Bu durum da yeni yapılan bir çalışma sayesinde kanıtlandı.

Washington Üniversitesi’nden üst düzey yazar Peter Noble’ın açıklamalarına göre, organizma öldüğünde bütün hücreler tamamen ölmüyor. Noble, farklı hücrelerin farklı yaşam sürelerine, üretim zamanlarına ve dayanıklılığa sahip olduğunu söylüyor.

Hücreler ölümden sonra savaşmaya devam ediyor!

Aslına bakılırsa bazı hücreler organizma öldükten sonra yaşamak için savaşır. Bazı hücrelerin hayatta kalarak kendilerini tamir etmeye çalıştıklarını ifade eden Noble bunu özellikle kök hücrelerin yaptığını da vurguluyor.

Bilim insanlarından oluşan uluslar arası bir ekip bu konuda zebra balığı ve fareler üzerinde çalıştı ve ölümden sonra yaşayan hücrelerin insanlar da dahil olmak üzere bütün hayvanlarda mevcut olduğunu ortaya çıkardı.

Gen transkripsiyonu yani DNA’ın RNA’ya kopyalandığı ilk gen ifadesi adımı, stres, kanser, inflamasyon, bağışıklık ve ölümden sonra artış gösteren daha pek çok faktör ile bağlantılıdır. Tüm bunlar kişinin kesin ölümünden saatler hatta günler sonra bile gerçekleşebilir.

İşin ilginç yanı ise embriyonik gelişim ile bağlantılı olan gen transkripsiyonu da ölümün ardından gelişim gösterebilmektedir. Bu da vücut parçalarının zamanda geri gittiği ve insanlığın ilk belirtilerini göstermeye başladığı anlamına gelebilmektedir.

Ölüm zaman bağlı bir süreçtir!

Ölümün ardından bazı gen transkripsiyonlarının azalması ölümün de aşamalı olduğunu göstermektedir. Bilim insanları da ölüm sürecinin rastgele olduğuna inanmamaktadır. Ölümün zamana bağlı bir süreç olduğunu söyleyen Noble, 24 ila 48 saat arasında gerçekleştiği düşünülen ölüm sürecinin aslında daha fazla da olabileceğini belirtiyor.

Yapılan çalışmalar her ne kadar ölümün daha uzun bir süre içerisinde gerçekleşebileceğini ve bu süreçte hücrelerin savaşarak hayatta kalmaya çalışabileceğini gösteriyor olsa da hala kafalarda birçok soru var. Araştırmacılar ise yeni araştırmalar ile daha net sonuçlar elde edebileceklerini söylüyor.

1 yorum

  1. Aydınlatıcı bir yazı olmuş.Herhangi bir canlı ölse bile bütün hücreleri hemen ölmüyor.Örneğin bir videoda görmüştüm:Adamın biri buzluktan bir balık çıkarıp belli bir süre balığı dışarıda beklettikten sonra tavaya koyup pişirmek istiyor ve balık hareket ediyordu.Bazı ölen canlılarda birkaç saat sonra bile vücudunda titreme hareketleri görülebiliyor..

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here