Haber Tekno Sosyal Medya

VPN Nedir, Neden Kullanılır? (VPN Kullanmak İçin 5 Sebep)

VPN Nedir

İnternet

VPN Nedir, Neden Kullanılır? (VPN Kullanmak İçin 5 Sebep)

Dünyada ve ülkemizde VPN kullanımı büyük artış gösterdi. Peki, temel olarak VPN nedir ve VPN kullanmak ne işe yarar? İşte VPN nedir? sorusu ve cevabı!

VPN, Virtual Private Server yani Sanal Özel Ağ açıklamasının kısaltılmış halidir. Tanımından da anlaşılacağı üzere VPN, kişiye özel sanal bir ağ oluşturmak için kullanılır.

Hem ülkemizde hem de dünya genelinde VPN hizmetlerinin kullanımı büyük artış gösterdi ve ivmelenerek yükseliş göstermeye devam ediyor. Hemen her alanda kendini gösteren Virtual Private Server, hem güvenlik hem de temiz bir bağlantı için kurumsal ve bireysel tarafta rağbet görmeye devam ediyor.

VPN nedir?

VPN Nedir

İlk olarak belirtmek gerekirse Virtual Private Server, daha önceli en çok kurumsal alanda, güvenli veri transferi için kullanılmaktaydı. Lakin, gerek internet kullanımının çok büyük seviyelere ulaşması, gerekse de kişisel güvenlik konusunda kullanıcıların bilinçlenmesi, Sanal Özel Ağ – VPN kullanımı seviyesini yükseltti.

Kısaca “VPN nedir?” sorusuna açıklık getirmek gerekirse Sanal Özel Ağ, kullanıcının internet bağlantısını güvenli hale getiren bir sistem olarak tanımlanabilir.

VPN neden kullanılır?

Normal olarak internet siteleri ile kurulan bağlantılar, takip edilebilir ve okunabilir olarak sağlanıyor. İnternet siteleri ve kullanıcı arasında şifreli bir köprü kuran bu sistem, nitekim bağlantıyı güvenilir hale getiriyor ve anonimlik sağlıyor.

VPN Nedir

VPN neden kullanılır? sorusuna da kısmen cevap veren bu açıklama sonrasında, konu ile ilgili temel olarak bir açıklama getirmek mümkün…

VPN kullanım alanları!

Kullanım alanları arasında yasakları aşma ve kısıtlamaları kaldırma amaçları da bulunuyor. Örneğin, sadece belirli bir böyle için hizmet sunun bir internet sitesine, o bölgedeki bir sunucuya bağlanarak erişmek mümkün.

Nitekim, hedef internet sitesine farklı sunucu aracılığı ile bağlanılacağı için bölge kısıtlaması kaldırılmış oluyorken, internet sitesi ve kullanıcı arasındaki bağlantı da güvenli hale getirilmiş oluyor.

VPN nedir? ve VPN neden kullanılır? sorularına getirilen bu kısa açıklamalardan sonra, son olarak belirtmek gerekirse bu hizmetler, hem şirketler hem de bireysel olarak hazırlanabilir ve kullanılabilir. En iyi VPN uygulamaları konusu üzerinden daha detaylı bilgi de edinebilirsiniz.

Haberi Okumaya Devam Et
Kim Kardashian Selfie
Bunlara da bakabilirsiniz:
2 Yorum

2 Comments

  1. Anonim

    20 Şubat 2018 at 00:22

    vpn kullanmak olmazsa olmazlardan oldu artık.

  2. Anonim

    9 Mart 2018 at 02:30

    vpn mecburiyet oldu

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla İnternet

Üste çık