VPN Nedir?

Dünyada ve ülkemizde VPN kullanımı büyük artış gösterdi. Peki, temel olarak VPN nedir ve VPN kullanmak ne işe yarar? İşte VPN nedir? sorusu ve cevabı!

VPN Nedir

Hem ülkemizde hem de dünya genelinde VPN hizmetlerinin kullanımı büyük artış gösterdi ve ivmelenerek artış göstermeye devam ediyor. Peki, özetle VPN nedir ve VPN neden kullanılır?

VPN nedir? VPN neden kullanılır?

VPN Nedir

Öncelikle belirtmek gerekirse VPN, önceleri en çok kurumsal alanda, güvenli veri transferi için kullanılmaktaydı. Lakin, gerek internet kullanımının çok büyük seviyelere ulaşması, gerekse de kişisel güvenlik konusunda kullanıcıların bilinçlenmesi, VPN kullanımı seviyesini yükseltti.

Kısaca VPN nedir? sorusuna açıklık getirmek gerekirse VPN, kullanıcının internet bağlantısıgüvenli hale getiren sistem olarak tanımlanabilir.

Normal olarak internet siteleri ile kurulan bağlantılar, takip edilebilir ve okunabilir olarak sağlanıyor. İnternet siteleri ve kullanıcı arasında, şifreli bir köprü kuran VPN, nitekim bağlantıyı güvenilir hale getiriyor ve anonimlik sağlıyor.

VPN Nedir

VPN neden kullanılır? sorusuna da kismen cevap veren bu açıklama sonrasında, VPN konusuna temel olarak bir açıklama getirmek mümkün.

VPN kullanım alanları!

Bunların dışında, VPN kullanım alanları arasında yasakları aşma ve kısıtlamaları kaldırma amaçları da bulunuyor. Örneğin, sadece belirli bir böyle için hizmet sunun bir internet sitesine, o bölgedeki bir VPN sunucusuna bağlanarak erişmek mümkün. Nitekim, hedef internet sitesine VPN sunucusunda bağlanılacağı için bölge kısıtlaması kaldırılmış oluyorken, internet sitesi ve kullanıcı arasındaki bağlantı da güvenli hale getirilmiş oluyor.

VPN nedir? ve VPN neden kullanılır? sorularına getirilen bu kısa açıklamalardan sonra, son olarak belirtmek gerekirse VPN hizmetleri, hem şirketler hem de bireysel olarak hazırlanabilir ve kullanılabilir.

Paylaş
Eren Ertem
1997 yılında, Commodore 64 klavyesi ile tanıştığı teknoloji dünyasında yoluna, TED kolejinden sonra Yeditepe Üniversitesi'nde İngilizce eğitimli Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak devam ediyor. Birçok farklı basılı ve elektronik medya sektöründe çalışmış, C programlama dili, Java programlama dili ve elektronik yayıncılık editörlüğü ile ilgili eğitim setleri hazırlamıştır. Popüler Bilim üzerine araştırmalarına ve yazılarına editör olarak devam ederken, öte yandan da 1947 Roswell konusu ile ilgili araştırma kitabını ve Alacaklı romanını yazıyor.