Uzaylılar Neden Hala Bulunamadı? & Dünya Dışı Zeki Varlıklar Neden Bulunamadı?

Dünya dışı varlıklar yani uzaylılar ile ile ilgili çok dikkat çeken bir açıklama geldi. Buna göre gerçek uzaylılar ile karşılaşma ihtimali kaçırılmış olabilir. İşte bilim insanlarının uzaylıların varlığı ile ilgili açıklaması ve "Fermi Paradoksu nedir?" sorusunun cevabı!

Uzaylılar

Kontrolsüz iklim değişikliği eninde sonunda Dünya’da oldukça geniş bir tahribata yol açacaktır. Yükselen denizler kıyı şehirlerini su altında bırakarak insan ölüm oranını artırırken asitli okyanuslar ise içinde yaşayan pek çok canlının sonunu getirecektir. Tüm bunlar insan uygarlığının ilerlemesinin önüne geçebilecek şeylerdir ve hatta uç senaryolara göre insanlık yeryüzünden tamamen silinebilir. Bu şimdilik pek mümkün gibi görünmüyor olsa da pek çok bilim adamı “Uzaylılar neden hala bulunamadı?” veyahut “Uzaylılar gerçekten var mı?” sorusuna bu cevabı veriyor.

Fermi Paradoksu nedir?

Uzaylılar

Her biri potansiyel olarak gezegenlerin etrafını çevirmiş 100 milyar ila 400 milyar yıldıza sahip olan bir galakside yaşıyoruz. Yakın bir zamana kadar evrenimizde 200 milyar galaksi olduğu varsayılıyordu ancak NASA’nın yaptığı yeni bir araştırmaya göre muhtemelen sayı bunun 10 katı kadar. Yaşanabilir gezegenler çok az bulunur ve bu gezegenlerde yaşamın oluşması son derece düşük bir ihtimaldir. Ancak bu akıl karıştırıcı sayılar hala evrenin bir köşesinde akıllı bir hayat olabileceğini göstermektedir.

Yani hala milyonlarca gezegende hayat bulunması olasılığı var. Hatta Nobel ödüllü fizikçi Enrico Fermi, uzaylı dostlarımızı kasteden “Neredeler?” sorusu ile ünlüdür. “Hala neden uzaylılar cephesinden haber alamadık ya da onların varlığına dair bir kanıt bulamadık?” İşte bu soru Fermi Paradoksu olarak bilinmektedir ve bu sorunun birkaç potansiyel cevabı vardır. Bir hipoteze göre, akıllı yaşam orijinal gezegeninden yakındaki gezegenlere yayılmadan önce “Büyük Filtre”ye gitmektedir. Filozof Nick Bostrom’un açıklamasına göre bu fikir dünyadaki yaşamın diğer yıldız sistemlerindeki medeniyetler ile iletişim kurmadan önce evrimsel geçişler ya da adımlardan geçmesi gerektiğini savunmaktadır.

Ancak küçük bir engel bile bizim gibi akıllı bir türün tüm bu adımlardan geçmesini imkansız hale getirebilir. Bu da başka bir hayattan neden haber alamadığımızı ya da başka bir hayatın varlığını kanıtlayamadığımızı açıklamaktadır.

İnsanlar için de bir filtre var!

Ayrıca iklimin gelişmesinden kaynaklanan iklim değişikliği bu durumda bir filtre olabilir. Paleontolog Peter Ward’a göre, kitlesel yok oluşlar sera gazlı kaynaklı olarak ortaya çıkıyor ve Ward bunu “Büyük Filtre” olarak adlandırıyor. Medeniyetlerin yükseldiğini ancak bu yükselişlerin onların ölümü ile son bulmasını çevresel bir filtre olarak gören Ward, geçmişe bakıldığında Dünya’nın kitlesel yok oluş ile filtrelendiğini görebileceğimizi ifade ediyor. Ayrıca Ward kitlesel yok oluşların daha yeni başladığını ve daha çok ölüm olacağını da belirtiyor.

Uzaylılar ile iletişim kurmak için çok geç kalmış olabiliriz!

Uzaylılar

Şu anda bilim insanları dünyanın altıncı kitlesel yok oluşun ortasında olup olmadığını tartışıyor. Her iki durumun da son derece ağır olduğunu söylemek mümkün. Zira en kötü durumda bile iklim değişikliği senaryosunun yarattığı riskler tamamen gerçektir. Bu riskler Büyük Filtre gibi davranacak kadar ciddi bir hal alırsa uzaylılar ile iletişim kurmak için çok geç kalmış olabiliriz.

Zira insanoğlunun soyu çoktan tükenmeye başlamış olabilir. Nitekim dünya dışı canlılar yani popüler ismi ile “Uzaylılar ne zaman gelecek?” sorusunu, hiçbir zaman yanıtlanmamış sorular arasında yer alabilir.

Son olarak bu konu ile ilgili olarak Pentagon’un UFO araştırma merkezi oluşturduğu konusunda da resmi açıklamalar gündeme gelmişti.

1 yorum

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here