Uzaydaki Radyasyon Kalp Rahatsızlıklarına Davetiye Çıkarıyor!

Yapılan araştırmalara göre uzaydaki radyasyon çeşitli kalp rahatsızlıklarına davetiye çıkarıyor ve bu durumda astronotlar büyük tehlike altında.

Günümüzde uzay çalışmaları tam gaz devam ederken uzay keşifçileri için kötü bir haber geldi. Birçok astronotun kalp rahatsızlığına yakalandığı göz önünde bulundurularak yapılan araştırmalar çerçevesinde uzaydaki radyasyonun kalp rahatsızlıklarına davetiye çıkardığı keşfedildi. Özellikle Mars gezegenine uzun bir yolculuk yaparak geri dönen astronotlarda bu durumun daha da açık bir şekilde görüleceği açıklandı. Uluslararası Uzay İstasyonu tarafından yapılan bu araştırmalarda astronotlarda görme bozuklukları, dolaşım problemleri ve kaslarla kemik dokularında kayıpların meydana geldiği görüldü.

Uzaydaki Radyasyon

Uzaydaki radyasyon aslında oldukça tehlikeli!

Güneşten gelen kozmik ışınlar ve hızlı protonlar uzaydaki radyasyon hususunda önemli etkenler. Tüm bu etkenler kanser, nörolojik rahatsızlıklar ve birçok radyasyon hastalığına davetiye çıkarıyor. Günümüzde radyasyon hayatımızın her köşesinde yer alıyor olsa da uzaydaki radyasyonun çok daha tehlikeli ve etkili olduğunu söylemek mümkün. Bu radyasyon insanlarda son derece büyük hasarlara neden olabiliyor.

Araştırma sonuçları hayret verici!

Araştırmacılar, uzaydaki radyasyonun insanlardaki etkisini daha iyi anlamak amacı ile uzaya hiç gitmemiş olan 35 astronotun, dünyanın biraz dışına çıkmış olan 35 astronotun ve Apollo görevlerine katılan 7 astronotun kardiyovasküler oranlarını karşılaştırdı.

Sonuçlarda ortaya çıkan şey ise uzaya hiç gitmemiş ve dünyanın biraz dışına çıkmış olan astronotların oranlarının Apollo görevlerine katılanlardan 5 kat daha fazla olduğu görüldü. Yani uzayın derinliklerine giden astronotların ciddi bir tehlike içerisinde olduğu anlaşıldı. Bu noktada kalp rahatsızlığı nedeni ile hayatını kaybetmiş olan birçok astronotun olduğunu görmek de mümkün.

Uzaydaki Radyasyon

NASA çalışmaları hızlandırdı!

Tüm bu araştırmalar sonucunda NASA’nın uzay yolculukları hususunda endişe ettiği en büyük konulardan bir tanesi de uzaydaki radyasyon haline geldi. Bu noktada astronotları söz konusu radyasyondan korumak için harekete geçen NASA çeşitli çalışmalar sürdürüyor.

Özellikle Mars araştırmaları tüm hızıyla devam ederken çözümün bulunması büyük önem ifade ediyor. Şu andaki tahminler ise astronotlar için radyasyondan koruyabilen kıyafetler ve araçlar üretileceği yönünde. Bakalım Mars keşifçileri için yeterli önlem alınabilecek mi?

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here