Uzayda Kaç İnsan Var

Uzayda kaç insan var?” sorusu, bir dönemler sadece filmlere konu olabiliyor iken, günümüzdeki uzay gelişmeleri ile günlük rutinler arasında yer almayı başardı.

Öyle ki uzaya çıkan insan sayılarını takip etmek ve uzaya çıkacak insanların fırlatma görüntülerini izlemek, birçok farklı kesimden insan için sıradanlaşan işlemler haline gelmeye başladı.

Buna karşın halen daha uzaydaki insanları takip etmek isteyen belli bir kesim, ülkemizde de bulunuyor ve uzaydaki insan sayıları, astronotlar ve kozmonotlar ile ilgili yakından takip sağlıyor.

Uzayda şu an kaç kişi var?

Uzayda anlık olarak kaç kişi olduğunu ve bu kişiler kimler olduğunu an be an gösteren bir web sitesi mevcut: http://www.howmanypeopleareinspacerightnow.com

Uzayda Kaç İnsan VarSöz konusu olan bu internet sitesi, uzaydaki insanların hangi görevler için orada olduklarını gösteriyor. Buna ek olarak kaç gündür dünya dışında olduklarını ve hangi ülkenin vatandaşları olduğu konusunda da bilgiler aktarılıyor.

Uzayda Kaç İnsan Var

Bununla beraber mobil uygulama üzerinden takip etmek isteyen kullanıcılar için de hizmet sunuluyor.

ISS yani Uluslararası Uzay İstasyonu’nda görevleri yerine getirmek amacı ile gönderilen bu kişiler, çeşitli araştırmalara da konu oluyor.

Bununla beraber daha sonraları yapılacak uzun süreli görevler için de sıfır yer çekiminin insan bedeni üzerinde nasıl tepkiler oluşturduğu konusunda da birçok çalışmaya vesile oluyorlar.

Daha önce de belirtildiği gibi her ne kadar artık ISS görevi için uzaya gönderilen insanlar çok büyük bir merak uyandırmasa da halen daha bu konuda ilgili kimseler için bu tip çalışmalar yapılmaya devam ediyor.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here