Uzay Ülkesi Asgardia Vatandaşlık Kabul Etmeye Başlıyor!

Tarihin ilk uzay ülkesi Asgardia, vatandaşlık başvuruları ile ilgili süreci başlatıyor. İşte tarihin ilk uzay ülkesi Asgardia ile ilgili detaylar!

Tarihin ilk uzay ülkesi Asgardia için resmi açıklama yapılmış oldu. Fransa’nın Paris kentinde düzenlenen etkinlik ile kamuoyuna sunulan uzay ülkesi Asgardia projesi için, aynı zamanda vatandaşlık işlemleri ile ilgili başvurular da alınmaya başladı.

Uzay Ülkesi Asgardia

Uzay ülkesi: Asgardia!

Açıklanan bilgilere göre uzay ülkesi Asgardia için ilk adım, yaklaşık bir buçuk yıl içerisinde gönderilecek olan bir uydu ile başlamış olacak.

Uzay Ülkesi Asgardia

Asgardia için gönderilecek bu ilk uydunun ardından, uzayda ISS yani Uluslararası Uzay İstasyonu benzeri bir oluşum hazırlanacak.

Asgardia ve ISS farkı ise, belirtildiği gibi bir ülke olmasında yatıyor. Zira, dünyadaki diğer ülkelerin kısıtlamalardan bağımsız ve özgür bir ortam olarak lanse edilen uzay ülkesi Asgardia, bir oluşumdan ziyade bir ülke olacak.

Asgardia vatandaşlık almaya başlıyor!

Asgardia proje lideri Dr. Igor Ashurbeyli tarafından yapılan açıklamalara göre Asgardia vatandaşı olmak isteyen bireyler, dünyadaki ülke vatandaşlığından feragat etmek durumunda kalacak. Bununla birlikte başvuru miktarının 100 bin limitini aşması ile birlikte Asgardia için, BM’ye ülke statüsü için başvuruda bulunulacağı bilgisi kaydedildi.

Asgardia ile ilgili ise daha şimdiden birçok tartışma konusu kendini göstermiş durumda. Zira, daha önce uzay devleti sıfatı ile bir oluşum için hareket düzenlenmemişti. Dolayısıyla, Asgardia gibi bir oluşumun hukuki olarak nasıl nitelendirileceğine ilişkin bir taslak bulunmuyor.

Konu ile ilgili, 100 bin vatandaşlık başvurusunun tamamlanmasıyla Birleşmiş Milletler tarafından nasıl bir tepki gelecek, büyük merak konusu…

Uzay Ülkesi Asgardia vatandaşlık başvurusu için açılan internet sayfası: http://asgardia.space/citizenship

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here