Blue Origin New Shepard

Blue Origin firmasının New Shepard isimli uzay aracı ile birlikte yapılması planlanan uzay turizmi ile ilgili yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Şimdi ise New Shepard’ın ne zaman uzaya turist taşıyacağı ve kişi başı biletlerin ne kadar olacağı hakkında bilgiler geldi.

Uzay turisti olmak için kişi başı 200 bin ile 300 bin dolar arasında ödeme yapmak gerekiyor!

Öncelikle kısa bir özet geçmek gerekirse geçtiğimiz yıl Uzay Sempozyumu’na katılan Jeff Bezos, Blue Origin isimli uzay şirketinin çalışmaları hakkında bilgiler paylaşmış ve 2018 yılında New Shepard uzay aracının, uzaya insan taşımak için hazır olacağını ifade etmiş.

Buna karşın yeni gelen bilgiler ile Jeff Bezos’ın açıklamaları örtüşmemiş oldu. Zira uzay aracının 2018 yılında hazır olmayacağı ve 2019 yılına uzayacağı ifade edildi. Bu uzay aracı ile birlikte yaklaşık olarak 40 dakikalık bir yolculuk planlanıyor.

Bu süre zarfında dünya yüzeyinden yaklaşık olarak 100 km yukarıya çıkılacak ve dünyanın fotoğraflara yansıyan oval görünümü ile karşı karşıya kalınacak. 6 kişilik bir kabini olacağı belirtilen ve uzay turizmi adı altında faaliyet gösterecek bu sürece katılmak için, en az 200 bin dolar ödeme yapılması gerektiği ifade ediliyor.

Blue Origin New Shepard dünya manzarası

Şu an için net bir bilgi resmi olarak açıklanmasa da şirket içinde tartışılanlara göre 200 bin dolar ila 300 bin dolar aralığında, kişi başı ödeme açıklaması bekleniyor. Toplamda 6 kişinin uzaya çıkacağını hesaba kattığımızda, her bir sefer için 1.2 milyon dolar ile 1.8 milyon dolar aralığında bir gelir elde edilebilecek.

Elbette ki tüm bu süreç, tüm izinlerin alınması ve daha sonrasında da bu bilet fiyatını ödemeye razı olan kişilerin ortaya çıkması gerekecek. Böylece uzay turisti olmak isteyen kişiler için bu resmi, resmi olarak başlamış olacak.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here