Uyurken Hapşırmak Mümkün Mü?

Güzel bir uyku çekerken gece uyanıp hiç hapşırdınız mı? Bilim insanları bu sorunun cevabını arıyor. Peki, gerçekten uyurken hapşırmak mümkün mü?

hapşırmak

Bugüne kadar gecenin ortasında uyanıp hiç hapşırdınız mı? Bu sorunun cevabı muhtemelen hayır olacaktır. Pek çok sinirbilimci ve araştırmacıya göre uyurken hapşırmak imkansız. Bugüne kadar uyurken hapşırıp hapşırmadığımızı ortaya koyan herhangi bir çalışma yok gibi görünüyor. Yani temel olarak bilimsel çalışmalar, henüz doğrudan bu konu üzerine yoğunlaşmış değil. Bunun yerine fizyologlar ve uyku araştırmacıları, bedenimizin ve beynimizin uyku esnasında nasıl davrandığını inceliyor ve bu soruya bu şekilde cevap bulmaya çalışıyor. Nitekim uykuda hapşırmak konusunda da çıkarımlar yapılmaya çalışılıyor.

Uykuda hapşırmak ile ilgili araştırmalar, detayları ortaya çıkarıyor!

uyurken hapşırmak

Araştırmacı Steven Shea, insanların uyku esnasında hapşırmadığını düşündüğünü, bugüne kadar uyuyan yüzlerce insan üzerinde çalıştığını ve böyle bir durumla karşılaşmadığını ifade ediyor.

Aynı zamanda onları bunun için kışkırtmadığını da belirtiyor. Bunun karşılığında da bir hikaye anlatıyor:

“Daha önce kronik öksürüğü olan bir çocuk gördüm ve bu çocuk uyanık haldeyken her 10 – 15 saniyede bir öksürüyordu. Ailesi ise çocukları uykuya daldığında, öksürüğün geçtiğini söylediler. Ben de çocuğun beyin dalgalarını takip etmeye başladım ve uykuya daldığında gerçekten de öksürüğünün geçtiğini gördüm. Çocuk gecenin ortasında uyanarak öksürmeye devam etti ancak tekrar uykuya daldığında öksürükten eser kalmadı.”

Shea’nın küçük çocuğun uykuda öksürmeyi bırakması ve insanların uykusunda hapşırmaması üzerine bazı tahminleri var. Bunlardan ilki uyurken hapşırmaya neden olacak çok daha az şey olması. Genellikle toz ya da güneş gibi etkenler nedeni ile hapşırırız ve uyurken bu etkenler ortada yoktur. Ancak çevresel faktörlerin yanı sıra fizyolojik nedenler de mevcuttur.

Uyurken gerçek hayattan uzaklaşırız!

Gece boyunca iki farklı uyku türü yaşarız. Bunları derin ve derin olmayan uyku olarak tanımlayabiliriz. Derin olmayan uyku gecenin % 20 ila 25’ini kaplarken derin uyku huzurlu bir uyku olarak nitelendirilebilir. İnsanlar derin uykudayken normal hayatlarında hissettikleri şeyleri aynı kuvvetle hissetmez. Örneğin ayık biri, koluna dokunduğunuzda hissettiği kuvveti uyurken aynı şekilde hissedemez. Yani uyurken hapşırmak hakkında da bu örneği göz önünde tutarak düşünebiliriz.

Elbette duman kokusu ve tıkanma gibi bizi uykudan uyandıracak olan güçlü hisler de var. Shea bu hislerin bizi uykudan uyandırabileceğini düşünüyor ve hapşırmak için de uyanmamız gerektiğini söylüyor. Ayrıca hapşırmak için büyük bir kas koordinesi gerekiyor ve insanları uyurken yarı felçli olarak düşünebileceğimiz için bunun imkansız olduğunu bir kez daha görebiliriz. Uykudan hapşırarak uyanmak ise aslında uyku sırasında meydana gelmiş bir eylem olarak da değerlendirilmeyecektir. Bu süreç, aslında uyku sonunda meydana gelen bir dilimde yaşanmış olarak değerlendirilebilir.

1 yorum

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here