Uyku Problemleri Erkeklere Oranla Kadınlarda Daha Fazla Görülüyor!

Uyku problemi pek çoğumuzun sık sık yaşadığı bir durumdur. Ancak uyku problemleri erkeklere nazaran kadınlarda daha fazla görülüyor. İşte detaylar!

Uyku Problemleri

Kadınların erkeklerden daha fazla uykusuzluk çektiği bilinen bir gerçektir. Özellikle kadınlar yaşlandıkça bu sorun çok daha belirgin hale gelir. Ancak cinsiyetler arasında böyle bir fark yaşanması tıpkı ruh sağlığında olduğu gibi net olarak bilinmiyor. Bu nedenle de kadınların mı yoksa erkeklerin mi uyku problemleri hususunda daha dertli olduğunu bulmak adına bir çalışma yapıldı.

Bu yeni çalışmada, normal koşullarda kadın ve erkeklerde uyku – uyanıklık döngüsünün nasıl çalıştığını görmek ve sağlıklı insanlar ile uyku konusunda büyük sıkıntı çeken insanlar arasındaki farkı anlamak adına adımlar atıldı. Ayrıca kadınların neden erkeklerden daha erken saatlerde uyanmaya meyilli olduğu da bu çalışmaya konu oldu.

Uyku Problemleri

Uyku problemleri için yapılan çalışmada ciddi zaman harcandı!

Yapılan çalışma kapsamında 15 erkek ve 11 kadın 36 saat boyunca laboratuvarda zaman geçirdi. Katılımcılar ışık ayarlamaları ile kedi şekerlemesi adı verilen uykuya maruz bırakıldı. Bu sırada melatonin seviyeleri, uyku hormonları ve diğer değerler ölçüldü. Bu değerler doğrultusunda kadınların uyku problemleri hususunda daha hassas olduğu ortaya çıktı. Kadınların uykusuzluğa daha fazla meyilli olduğu ve aynı zamanda gece uyanıklıklarının erkeklere göre daha az olduğu da keşfedildi.

Çalışmada ortaya çıkan bir diğer şey ise kadınların vücutlarını uykuya hazırlamalarının erkeklere göre daha geç olduğuydu. Bu nedenle kadınların erkeklere göre daha geç uykuya daldığı anlaşıldı. Bunun da uykusuzluğa neden olduğunu tahmin edebilirsiniz. Bunların yanı sıra çalışmada kadınların içsel uyku işaretlerinin erkeklerinki kadar güçlü olmadığını ortaya çıkaran araştırmacılar, bu nedenle kadınların daha erken saatlerde uyanmaya meyilli olduğunu ifade ediyor.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here