Ustaca Planlanmış Wi-Fi Ağı Taşıma Planı!

Wireless ağını dünyanın her bölgesine taşımak için büyük firmalar farklı yöntemler deniyorlar. Paul Gardner-Stephen bu projeyi arabayla yapmayı planlıyor!

Facebook dünyanın her alanına drone aracılığı ile internet ağı taşımaya çalışıyor. Google ise yüksek rakım balonları ile bu düşünceyi gerçekleştirmeye çalışıyor. Birçok şirket bu konu üzerinde çalışırken Paul Gardner- Stephen daha basit ama etkileyici bir yolla bu işi arabalar aracılığıyla yapacak. Gardner- Stephen Avustralya’daki Flinders Üniversitesi’nde kıdemli bir öğretim üyesi. Aynı zamanda açık mesajlaşma kaynağı Serval projesinin de kurucu ortaklarından olan Stephen Toyota ile birlikte acil durum iletişimi üzerine çalışıyor.

landCruiser

Acil durumlarda Wi-Fi üzerinden iletişim kurulabilecek!

Eğer acil bir durumda yardıma ihtiyacınız olursa Wireless ile yardım çağırabileceksiniz. Acil durum bitene kadar zincirleme bir ağ gibi acil durum mesajı tüm ilgililere gönderilecek. Tüm dünyayı saran bir internet gücü oluşmasa da bu sistem birçok yerde ihtiyaca yönelik kullanılabilecek.

Avustralya en az nüfusa sahip olan 3. Bölge durumunda. Bu durum da kıtayı saran tüm bölgelerde olan iletişim ağını daha zor ve pahalı bir hale getiriyor. Eğer Paul Gardner- Stephen ve ekibi Wi-Fi ağını kurmada başarılı olursa, LandCruiser acil durum sıcak noktalarına hareket edecek ve Wİ-fi ağıyla birlikte sese ve de mesajlara duyarlı olacak.

landCruiser

Toyota Land Cruisers model spor arabaların kullanılacağı wireless acil durum planı için bu araçların tercih edilmesinin ise bir nedeni var. SUV yani spor araçlar ulaşımın zor olduğu v tenha bölgelerde de her an bulunabilen ve el altında olan araçlar. Piyasanın %90’ına sahip olan Land Cruisers’lar Avustralya’da bulunan araçların yarım milyonunu oluşturuyor. Bu nedenle Land Cruiser’lar tercih ediliyor.

Balon ve drone’ların kullanımı yerine otomobil kullanımı tercihi ise Gardner- Stephen’a göre daha mantıklı geliyor. Çünkü kasırga ya da yoğun bulutlar bu yöntemlerin kullanılmasını engelliyor. Araç kullanımında ise böyle bir sıkıntı yok.

Yaratıcı yönetmen durumunda olan Saatchi&Saatchi yaptığı açıklamada araçların iletişimde kullanılacağını söylüyor. Yıllardır kontrol edilebilir alanlar dışında kontrol edilemeyen alanlarda da iletişimin sağlanması üzerine araştırma yapan bu iki şirket, sesli mesajların ve konuşmaların her hangi bir servise bağlı olmada Wi-Fi üzerinden yapılmasını sağlayacak. Android ve Apple kullanıcıları bu hizmetten yararlanabilecek.

acilduruminternetbaglantisi

Serval grubu ise farklı iki aygıt arasında mesajlaşma ağını sağlayacak olan teknolojiyi kurmuş durumda. LandCruiser acil durum alanı projesi uzun mesafeler arasında olacak olan iletişimi de olağan kılmaya hazırlanıyor. Acil durumların önemini belirten şirket liderleri bu durumlar içerisinde insanlara yardım etmek için çok geç olmamasının önemini bildiklerini söylüyor ve insan hayatının ne kadar önemli olduğuna dikkat çekerek bu projeyi gerçekleştireceklerini dile getiriyor.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here