USB Type-C Kablosu

Type C ya da Türkçe ismi ile USB C portu, veri ve enerji transferi için geliştirilen yeni bir bağlantı ara birimi olarak karşımıza çıkıyor. Hem kullanım şekli hem de özellikleri ile birlikte, şimdiye kadar teknoloji dünyasında deneyimlenmemiş birçok detayı da beraberinde getiriyor. Haber Tekno olarak bu yazımızda, söz konusu bu güncel bağlantı ara birimi ile ilgili bilinmesi gereken detayları ve öne çıkan 5 temel özelliğini bir araya getiriyoruz.

USB Type-C nedir?

USB Tip C

Daha önce de ifade edildiği gibi USB Type-C, temel olarak yeni nesil bağlantı ara birimi olarak kendini gösteriyor. Şimdiye kadar uzun yıllardır kullanımda olan Type-A yani Tip-A ile kullanım mantığı ile benzerlik gösteren bu port, birçok avantajı da beraberinde getiriyor. 24 pinli bir bağlantı imkanı sunduğunu da belirtmek gerekiyor.

Çift yönlü kullanım imkanı

Öncelikle belirtmek gerekirse, Tip-A portu ile yaşanan ters takma sorunu, yeni port standardı ile ortadan kalkmış durumda. Tıpkı Apple’ın Lightning portu gibi her iki türlü de yeni portu kullanmak mümkün. Böylece kullanıcılar, herhangi bir şekilde yanlış takma soru ile karşılaşmadan kablolu bağlantılarını yapabiliyorlar.

USB Type-C ve USB Type-A portları

İşlevsellik ve alan tasarrufu

Bilindiği gibi şimdiye kadar kullanılan USB kabloları masaüstü e taşınabilir bilgisayar tarafında Type-A üzerinden, akıllı telefonlar ve tabletler üzerinden de micro USB üzerinden sağlanıyordu. Her iki portunda en büyük dezavantajı olan tek yönlü kullanımının ortadan kalktığını belirtmiştik. Bunun yanı sıra yeni port daha ince ve daha küçük bir yapıda olduğu için hem akıllı telefon modelleri hem de taşınabilir bilgisayar modelleri üzerinde daha az yer kaplıyor.

MacBook USB Type-C Port

Bununla birlikte de firmaların çok daha önce cihazlar üretmesinin önündeki engellerden biri daha ortadan kalkmış oluyor. Nitekim bunun en net örnekleri, Apple’ın yeni nesil MacBook modellerinde ve çeşitli firmaların Ultrabook modellerinde görmek mümkün oldu ve olmaya da devam edecek.

Tek portta farklı teknolojilerin eş zamanlı kullanımı

Type C özellikleri söz konusu olduğunda, elbette ki en büyük maddeler arasında farklı bağlantı portları gerektiren teknolojilerin, sadece bu bağlantı ara birimi üzerinden sağlanabilmesi oluyor. Daha önce sadece veri ve enerji aktarımı yapılabiliyordu. Şimdi ise veri, enerji ve görüntü aktarımı da mümkün hale geldi. Örneğin VGA, HDMI ve Thunderbolt gibi farklı görüntü ve veri aktarım teknolojileri, sadece C bağlantısı üzerinden yapılabiliyor. Nitekim taşınabilir ürünlerde daha az port ve daha estetik tasarımlar daha kolay bir çekilde hazırlanabiliyor olacak.

Geliştirilmiş enerji aktarımı ve veri aktarımı sistemi

10Gbps bant genişliği ile birlikte USB 3.0 tarafında 5Gbps veri aktarım hızı ve USB 3.1 Gen 2 tarafında da 10Gbps veri aktarım hızı sağlanabiliyor. Ayrıca USB 2.0 ile de uyumlu bir şekilde kullanılabiliyor. Enerji aktarımı kapasitesi olarak da 100 Watt değerinin belirtildiğini söyleyelim. Böylece daha farklı cihazlara güç aktarımı ve hızlı şarj konusunda avantajlar sağlanabiliyor.

Geriye doğru uyumluluk

Her ne kadar temel olarak USB 3.1 Gen 1 ve Gen 2 hedef alınarak tasarlanmış olsa da 2.0 ve 3.0 USB teknolojileri ile birlikte de kullanılabiliyor. Böylece geriye uyumluluk konusunda da firmalar için herhangi bir sorun teşkil etmiyor.

2016 yılından bu yana standart bağlantı ara birimi olması için çalışmalara başlanmış olan bu teknoloji ile ilgili öne çıkan detayları, bu şekilde toparlamak mümkün. Halen daha net bir standart meydana gelmese de bir süre sonra micro-USB ve Tip A kullanımı da ortadan kalkmaya ve yerini C tipine bırakmaya başlamış olacaktır.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here