Ünlü Matematikçi John Nash Hayatını Kaybetti!

Ünlü Matematikçi John Nash Hayatını Kaybetti! - habertekno.com - habertekno - teknohaber - 2015

Princeton Üniversitesi‘ nin parlak matematikçisi ve asıl adı John Forbes Nash Jr. olan ama daha çok bilinen adıyla John Nash, eşinin de içinde bulunduğu araçla geçirdiği kaza sonrası, hem eşi hem de kendisi hayatına gözlerini yumdu.

Akıl Oyunları filminden de bilindiği üzere, şizofren olduğunun farkına varan ender insanlardan ve kıvrak zekâsıyla matematik alanında önemli işlere imza atan Nash, 86 yaşında ve eşi Alice Nash 82 yaşlarındaydılar.

Kaza ile ilgili aktarılan dikkat çeken nokta ise, kazadan sonra olay yerinden gelen haberin, John ve Alice Nash’ in emniyet kemerlerinin takılı olmadığının belirtilmesi oldu.

Princeton Junction bölgesinde yaşıyor oldukları bilinen Nash çiftinin ölümü ardından ise, ilk paylaşımlar arasında Russell Crowe’ un attığı twit yer alıyor.

Paylaş
Eren Ertem

1997 yılında, Commodore 64 klavyesi ile tanıştığı teknoloji dünyasında yoluna, TED kolejinden sonra İngilizce eğitimli Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak devam ediyor. Birçok farklı basılı ve elektronik yayıncılık sektöründe çalışmış olan Eren Ertem, C programlama dili, Java programlama dili ve elektronik yayıncılık editörlüğü ile ilgili eğitim setleri hazırlamıştır.

Popüler Bilim üzerine araştırmalarına ve yazılarına editör olarak devam ederken, öte yandan da 1947 Roswell konusu ile ilgili araştırma kitabını ve Alacaklı romanını yazıyor.