Haber Tekno Sosyal Medya

Ulusal Güvenlik Ajansı’nın Hack Olayı Doğrulandı!

Ulusal Güvenlik Ajansı

Teknoloji

Ulusal Güvenlik Ajansı’nın Hack Olayı Doğrulandı!

Geçtiğimiz hafta Ulusal Güvenlik Ajansı hackleme araçlarının çalındığına dair birçok söylenti yayılmıştı ve bunların doğru olduğu ortaya çıktı!

Geçtiğimiz hafta Shadow Breakers adlı gizemli hacker grubu Ulusal Güvenlik Ajansı’nın hackleme araçlarını online olarak çalmıştı. Birçok spekülasyona göre bu hackleme araçları yasaldı. The Intercept’e göre bu araçlar Ulusal Güvenlik Ajansı köstebeği Edward Snowden tarafından sızdırıldı.

Bahsi geçen bu hackleme araçları Eşitlik Grubu adı verilen ve ajansın köklerinden biri olan hacker grubundan geliyor. Bu araçları sızdırmış olan hackerlar, sadece erişim izni olan verilere ulaştıklarını iddia ederken bu veriler karşılığında da milyon dolarlar talep ediyor.

Ulusal Güvenlik Ajansı yasal olarak mı hacklendi?

Edward Snowden, geçtiğimiz hafta bu hackleme olayının tamamen yasal bir durum olduğunu iddia etti ve bunu Demokratik Ulusal Komite’nin de hacklendiği büyük bir hackleme kampanyasının parçası olarak nitelendirdi.

ulusal-guvenlik-ajansi

Intercept’in notlarına göre, ciddi anlamda korunan ve gizemli Ulusal Güvenlik Ajansı ilk kez hacklendi ve çalınan veriler de halka açık şekilde paylaşıldı. Elbette bu kadar güçlü ve gizemli bir kurumun kolay bir şekilde hacklenmiş olması son derece utanç verici ve güven kırıcı.

Ulusal Güvenlik Ajansı dünyadaki en gelişmiş casusluk ve hack ajansı. Böyle bir hackleme olayının da böyle bir kurumun başına gelmesi hem kurumun saygınlığına zarar verdi hem de gelecekte yapılacak işler tehlikeye girdi diyebiliriz.

Şimdiden insanların kafasına “Böylesine büyük ve gelişmiş bir kurum kendi bilgilerini saklayamıyorsa kim saklayabilir?” sorusu yerleşmiş durumda. Bakalım kurum eski saygınlığını tekrar geri kazanabilecek mi?

Haberi Okumaya Devam Et
Bunlara da bakabilirsiniz:
Haber Yorumları

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla Teknoloji

Üste çık