Blogger/Blogspot engellendi

Kısa bir süre önce ülkemizde Google’ın ücretsiz blog servisi olan Blogger/Blogspot engellendi. Şu an için resmi bir açıklama bulunmazken engelleme ise ilk etapta bazı servis sağlayacılarında uygulanmaya başladı.

Şu an için kullanıcılar erişim engeli ile karşı karşıya kalıyor.

Güncelleme(26 Temmuz 2018): Şu an için erişim yeniden açıldı. Elde edilen bilgilere göre ise bir uzantı engellenmek istenirken, yazım yanlışı sebebi ile tüm sistem engellenmiş gibi görünüyor.

Blogspot erişim yasağı uygulanmaya başlandı!

Öncelikle kısa bir açıklama yapmak gerekirse Google, blog yazmak isteyen kişilere ücretsiz bir şekilde “blogspot” uzantılı internet siteleri sağlıyor ve kişisel web sitesi üzerinden yayın yapılmasına imkan sağlıyor. Bununla birlikte bazı kişiler, kendi domain’lerini yani alan adlarını alarak, Blogspot hizmetine bağlıyor ve ücretsiz sistemi kendi alan adlarından kullanıyor.

Blogger/Blogspot engellendi

Şu an için gelen bilgilere göre Türk Telekom ve UyduNet kullanıcıları bu servislere erişemiyor. Erişmek isteyen kullanıcılar 404 yani mevcut olmayan sayfa uyarısı ile karşılaşıyor. Doğrudan mahkeme kararına ilişkin bilgi veren sayfaya ulaşmıyorlar.

WikiPedia engellemesi sonrasında gelen bu haberin ardından resmi açıklamanın beklendiğini de belirtelim. Eğer karar kısa bir sürede geri çekilmezse, bir süre içerisinde Turkcell Superonline başta olmak üzere Vodafone ev ve tüm mobil internet sağlayıcılarında da engel ile karşılaşılacak.

Daha önce de belirtildiği gibi “Blogspot neden engellendi?” sorusu için şu an resmi bir cevap bulunmuyor. Bu konudaki yeni gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here